Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
В УМБАЛ "Св. Марина" извършват костномозъчни трансплантации на световно ниво
Автор: Екип Varna24.bg 14:19 / 17.10.2018Коментари (0)1796
©
В съвременната модерна медицина трансплантациите на костномозъчни клетки вече са утвърден надежден метод за спасяване на пациенти с изключително тежки заболявания, които доскоро се считаха за нелечими. Автоложните и алогенните трансплантации на кръвотворни клетки имат много висок процент на успеваемост и са единствената надежда за хиляди пациенти по света.

В края на 2014 г. в УМБАЛ "Св. Марина“ – Варна отваря врати единственото отделение по трансплантации в Източна България, като по този начин високотехнологичната болница поставя началото на една нова дейност – извършване на автоложни и алогенни трансплантации при възрастни и деца. Първата автоложна трансплантация е извършена през юни 2015 г., а първата алогенна – през август 2017 г., като най-малкият пациент е на 6 г., а най-възрастният – на 67 г.

Днес екипът на отделението си спомня първите пациенти, които прекрачват прага на високотехнологичната база с лаборатория по транслационна медицина, първите процедури по афереза и съхранение на стволови клетки. Водещи специалисти в екипа са проф. д-р Игор Резник, доц. д-р Илина Мичева и доц. д-р Валерия Калева. Доц. Мичева е завършила МУ-Варна и специализирала в медицинските университети в Патра, Хановер и Любляна, където активно е развивала научноизследователска дейност в областта на хематологията, имунология, генна и клетъчна терапия. Тя полага основите на трансплантационната активност във Варна, заедно с екип от имунолози, трансфузиолози и хематолози. Доц. Валерия Калева също е възпитаник на МУ-Варна и дългогодишен началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ “Св. Марина". Заедно със своите колеги и подкрепата на ръководството на болницата тя е превърнала в реалност всички възможни диагностични и терапевтични дейности, които могат да бъдат прилагани при деца с хематологични и онкохематологични заболявания. Към момента това е единствената клиника в България, в която са разкрити два специализирани центъра с европейско сертифициране – Център по редки хематологични болести и Център за трансплантация на хематопоетични клетки. През 2017 г. към българския екип се присъединява изтъкнатият специалист от Израел проф. д-р Игор Резник, който години наред прави клетъчни трансплантации в Израел и по целия свят. Благодарение на неговия богат професионален и научен опит в областта на трансплантациите, клетъчната терапия, имунологията и педиатрията, трансплантационната програма в УМБАЛ "Св. Марина“ се разширява и обогатява. Заедно със специалистите по трансплантации, за лечението на пациентите допринасят и специалистите по имунология, генетика, лъчетерапия, микробиология, клинична лаборатория, хематология и онкология. Капацитетът на отделението е 8 легла, две от които за деца, но вече се оказва малко за нуждите на българските пациенти.

През тези години екипът на отделението работи активно, като осъществява автоложни и алогенни трансплантации с различни източници на стволови клетки и костен мозък. Всички пациенти, диагностицирани и лекувани в клиниката по хематология с индикации за трансплантация, достигат до това високоспециализирано лечение. Приемат се и пациенти от други лечебни заведения в страната, както и пациенти от чужбина. Специалистите се хвалят и с първата трансплантация на чужденец, извършена в отделението. От половин година екипът работи и по научен проект, одобрен от Министерство на здравеопазването, за експериментално лечение на пациенти с мултиплена склероза с автоложна трансплантация.

При автоложните трансплантации човек е донор сам на себе си, а алогенните са трансплантации на клетки от здрав родствен или неродствен дарител. Основната задача на процеса на автоложната трансплантация е човек сам да помогне на себе си при лечение на злокачествени заболявания. Чрез този метод се лекуват предимно болест на Хочкин и някои форми на нехочкинови лимфоми, мултиплен миелом, някои злокачествени тумори и др. При автоложна трансплантация пациентът може да се излекува напълно или да се удължи периодът на ремисия. Алогенната трансплантация е единственият възможен метод, който може да доведе до пълно излекуване на много злокачествени и доброкачествени кръвни заболявания като левкемии, вродени анемии, имунодефицитни състояния и др.

В отделението по трансплантации в УМБАЛ "Св. Марина“ във Варна всички пациенти получават най-добрата грижа и персонализиран подход към лечението, отговарящ на най-съвременните открития на световната медицина. Всичко това е единствената вяра и шанс за живот при тежко болни пациенти.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Парламентарни избори 2024
49-ото Народно събрание
Газови доставки
Бюджет 2024
Евроизбори 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (418) 14%
Добре, но можеше и по-добре (398) 13%
Не се справи (581) 19%
Пълна трагедия (1619) 54%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: