Изключително слабо се развива направлението културно-исторически туризъм. Това каза за "Фокус" Валери Кинов, уредник на Аладжа манастир - Варна.
"Всичко което правим и аз, и мои колеги, за да работят музейните обекти и паметници на културата, е въпрос на чист ентусиазъм и индивидуални усилия, но без подкрепата на държавата", допълни уредникът. По думите му, някои културни обекти получават държавни субсидии, а други не.
"Тук не само държавата, но и туристическият бранш имат вина. Съвсем наскоро нашият директор Валентин Плетньов е внесъл предложение в местната администрация, което се основава на идеята 10 % от туристическата такса да бъдат отделени и управлявани от общината за екстремни случаи, какъвто е и този с Аладжа манастир", посочи Валери Кинов. Той обясни, че туристическият бранш е гласувал против, въпреки че това е световна практика. "Силен аргумент за това е, че на един семинар в Лондон, свързан с туризма и културното историческо наследство, стана ясно, че лондонската община отпуска 30 % от туристическата такса за развитие на това направление, включващо инфраструктурен просперитет, въвеждане на атракции и др. Оказва се, че нашите браншовици във Варна са недалновидни и се стесняват да отделят 10 % за подема на нашата икономика", подчерта уредникът.