По време на парламентарната сесия ще бъде представен проект за преселване на българи от Молдова, Украйна, Русия и други, в райони с демографски колапс като Родопите, Странджа-Сакар, Трънско и Лудогорието. Делегатите ще поставят искания за създаване на Етичен кодекс на българския емигрант и осигуряване на учебници и учебни помагала за българските училища в чужбина. Ще бъде отправено предложение за работата на дипломатическите ни служби с българските граждани, живеещи и работещи в чужбина.
Подробности за Втората сесия на Световния парламент на българите, живеещи в чужбина, ще бъдат изнесени от 16 часа днес от кмета на морската столица Кирил Йорданов и професор Григор Велев, един от инициаторите за създаването на Световния парламент на българите.
Първият Велик събор на българите по света се проведе във Варна в началото на ноември миналата година. Форумът събра над 1000 наши сънародници от около 30 държави. Избран бе Световен парламент на българите по света с председател акад. Цекомир Воденичаров. Учредена бе и Асоциация на българите по света с председател акад.Александър Чирков.
Работата на Световния парламент на българите има за цел да съдейства за осъществяване на българската национална идея, българския национален идеал за 21-ви век, както правата и интересите на българите по света. Състои се от 200 депутати (100 от България и 100 от диаспората), избрани от съответните Асоциации на българската общност в дадена страна за срок от пет години.
Източник: Дарик