Варна ще обучава кадри по "Медицина на пътуванията"

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:33 / 10.06.2016
833
Първият уоркшоп в Югоизточна Европа на тема "Медицина на пътуванията" се провежда днес във Варна. Той е част от тридневната XI Национална конференция по авиационна, морска и космическа медицина, чийто домакин е Военноморската болница. В нея освен медицински специалисти участват и студенти от Медицинския университет в града.Предстои в обучението им да бъде включена и дисциплината "Медицина на пътуванията", т.нар. травел медицина, а Варна да стане един от центровете, в които ще се развива тази медицинска специалност.

В града вече се провеждат курсове по морска медицина, а скоро ще се организират и курсове по травел медицина, съобщи на пресконференция проф. Любомир Алексиев - зам.-началник на ВМА и председател на научния комитет. От думите му стана ясно, че Варна като курортен град, притегателен център за туристи, е редно да има дори клиники със специалисти по медицина на пътуванията. Какво точно представлява тя ще стане ясно от лекциите, които специалисти ще изнесат днес във Военноморската болница. Част от темите, които разглежда са - болестта на движението; гастро заболяванията, по време на пътуване; ваксини, с които да се предпазим от болести при пътуване на определени географски ширини и др.
По време на провеждащия се във ВМА национален форум ще бъдат дискутирани и авиационната и космическата медицина.

България е шеста в света с човек в Космоса. Четвърти изпращаме храна в Космоса, а след бившата Съветска република и САЩ сме трети по производство на храна в самия Космос. Всичко това са постижения на българската наука, съобщи на пресконференция проф. Христо Бозов, който е зам.-председател на Българското сдружение по авиационна, морска и космическа медицина. Професорът направи аналогия със започващото днес Европейско първенство по футбол. "На Европейското не участваме и в космическата медицина не участваме, но сме на стенд бай", каза той.

Проф. Бозов говори и за хипербарната медицина - обект на дискусии по време на форума. Хипербарната оксигенация, каквато се прави и във ВМА-Варна, дава изключително добри резултати в лечението на деца с аутизъм. При 45 наблюдавани малки пациенти за последните 3 години - състоянието на 38 се е подобрило. Страната ни е водеща в Европа в тази посока. Дори българи живеещи в САЩ идват тук, за да лекуват децата си, посочи проф. Бозов.

Хипербарната кислородна терапия помага и на пациенти с усложнено диабетно стъпало, от което страдат хиляди българи. Според експерта Здравната каса трябва да започне да плаща това лечение, както е в САЩ.

Освен това с хипербарната оксигенация се помага на пострадали водолази. До 6 часа след инцидента те трябва да бъдат поставени в барокамера. Единственият център за подобно лечение у нас е във Варна. Лекарският екип има възможност да се събере и да реагира до 30 минути след събитието, посочи проф. Бозов. Статистиката сочи, че през изминалата година се е налагало да помагат средно на 20 души месечно. Тази година цифрата е по-малка.

Интерес към провеждащия се форум по авиационна, морска и космическа медицина проявиха и малки варненчета от школа по изкуства с преподавател Сияна Струнчева. Те подредиха тематична изложба във фоайето на ВМА, за което получиха грамоти.


Източник: Черно море

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Община Варна внесе сигнал в прокуратурата за умишлено разхвърляне...
Кметът: Обявяваме война на боклука във Варна. Ще се налагат санкц...
Бойко Борисов от Варна: Изобщо не се глася за премиер
Гражданин сравни градския транспорт в Пловдив и Варна
Вижте положението след големия пожар на бившата Циркова площадка ...
Голям пожар във Варна! 


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).