Пред членовете на комисията д-р Иван Иванов - главен инспектор от Регионалната ветеринарномедицинска служба - Варна (РВМС), представи характеристиката на вируса птичи грип, обобщи кои са държавите, където е констатирано огнище през последните три месеца и представи конкретните параметри на заповедта от НВМС. В документа се посочва, че Регионалните ветеринарномедицински служби трябва да се преведат в състояние на повишена епизоотична готовност, да се организират съвместни проверки с представители на орнитоложките дружества, ловно-рибарските дружества и на държавните лесничейства за наличие на болни или умрели диви птици, да се приведе в изправност дезинфекционната техника, да се извършва постоянен ветеринарномедицински контрол за спазване на мерките за био-сигурност в птицевъдните обекти, да се извършват засилен ветеринарномедицински контрол на пазарите за птици и периодични клинични прегледи и сондажни вирусологични изследвания на домашни и диви птици. Заповедта визира и нареждане директорите на РВМС да разпоредят на собствениците на птицевъдни обекти и "задни дворове" да не допускат излизането на птици извън дворовете, да не допускат контакт между птици, живеещи в дивата природа и домашни птици, да съхраняват в закрити помещения фуража, с който изхранват птиците, да създадат условия за разделно отглеждане на домашни патици и гъски от други домашни птици, да уведомят незабавно, обслужващия обекта ветеринарен лекар или кмета на населеното място при отклонение в здравословното състояние на отглежданите птици или при завишена смъртност.
"Ние вече трета година взимаме тези мерки и благодарение на тях успяваме да опазим региона и като цяло страната от разпространение на това заболяване. На територията на област Варна, в Аксаково, е разположена една от най-модерните лаборатории за Инфлуенца по птиците. Тя изследва пробите от цяла Североизточна и Южна България", каза по време на заседанието д-р Йордан Киров, директор на РВМС - Варна.
По предложение на зам.-кмета на Община Варна доц. д-р Христо Бозов, от специалисти ще бъде проведена разяснителна кампания сред обществеността относно начина за предаване на заразата и клиничната картина.
Д-р Светла Станева - директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в РИОКОЗ - Варна, коментира, че има регионален пандемичен план, а инспекцията разполага с достатъчно количества препарати "Тамифлу" и "Ремантадин", които могат да бъдат дадени на хората, включени в екипите, обработващи евентуални огнища на птичи грип.
От РВМС - Варна също потвърдиха, че разполагат с тези препарати.
В края на заседанието бе възложено на РВМС - Варна, в лицето на ръководството й, да подготви материали и мерки на базата на заповедта на генералния директор на Национална ветеринарномедицинска служба, които да съдържат и лице за контакт, което ще отговаря на запитвания. Ще бъдат подготвени и информационни материали за обществеността.
Тези мерки, ще бъдат включени в заповедта на Областния управител и заедно със заповедта на доц. Байчев ще бъдат изпратени до всички членове на епизоотичната комисия и на всички кметове на общини от област Варна.