Кърлежът трябва да се извади от общопрактикуващия лекар (ОПЛ) безплатно или от колегата, който го замества. Това обясни шефът на районната колегия на Българския лекарски съюз във Варна д-р Светлин Митев, след като се запозна със случая. Всеки ден вадя в моя кабинет поне по 1 паразит, когато не съм на смяна, това прави колежката по заместване, обясни той. Според него няма забрана да се издават медицински направления за подобна манипулация за хирург или ортопед. До тях се прибягва, когато става въпрос за по-сложни случаи, налагащи малка хирургична интервенция. Не е сигурно обаче дали колегата ОПЛ ще издаде направление, защото може да е с изчерпан месечен лимит, каза още д-р Митев. Той поясни, че половината от направленията се разпределят "дирижирано". Това е нормално, след като има 600 медицински специалисти и само 200 GP. В конкретния случай вашата читателка е трябвало да потърси по телефона общопрактикуващата лекарка и да се разбере с нея кога и къде - в амбулаторията или в домашни условия, да извади кърлежа, каза в заключение шефът на БЛС - Варна.
Отстраняването на паразита е елементарна манипулация, но би трябвало да се извърши от медицинско лице, каза д-р Светла Станева, шеф на дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Варна. Спешните центрове на болниците не са място за това, тъй като там се занимават основно с животозастрашаващи състояния. Ако го няма общопрактикуващия лекар, пациентите могат да се обръщат към неотложните центрове на ДКЦ и дежурните кабинети. Тъй като манипулацията не се заплаща от НЗОК (тя е вменена на GP), тя се таксува според тарифите на съответното лечебно заведение. Друг е въпросът, че самата дейност на неотложните кабинети не е ясно регламентирана, добави д-р Станева. При ухапване от кърлеж се поставя и ваксина срещу тетанус, която също се купува от пациента.
Учудвам се, че в частния медицински център са поискали 30 лв. за изследване на кърлежа, каза още епидемиолог № 1 на Варна. В биологичната лаборатория на РЗИ - Варна, цената е 7 лв. Там работи и професионален биолог, който дава необходимите консултации. Изследването показва каква е фазата на развитие на кърлежа и каква зараза носи. Това помага много за евентуално лечение на пострадалия, тъй като инкубационният период на лаймската болест и марсилската треска не е малък, припомни д-р Станева.
Източник: в. Черно море