"Варненско лято" с амбициозна програма за 2018 година

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:47 / 22.01.2018
3401
Първият и най-дълголетен български фестивал - Международният музикален фестивал "Варненско лято" започва своята 92-а година с подготовка за реализирането на амбициозна програма. Това стана ясно на среща на неофициалния фестивален съвет, водена от зам.-кмета Коста Базитов, на която присъстваха организатори и партньори на мащабното събитие.

В своето издание 2018 музикалното лято ще разтвори своите рамки не само с традиционните вече 6 модула, а и с жанров пробив дори в Основната програма (24 юни - 5 юли), каза в представянето на ключовите моменти в афиша на фестивала Руми Петрова от организационния екип. За разлика от предишни години, жанровото съдържание на основния модул ще се разшири от класическа музика до джаз, фолкор и музикален театър, за да бъдат представени най-добрите продукции в национален мащаб. На варненска сцена високо ценени у нас и в Европа изпълнители ще музицират заедно със значими световни солисти и диригенти. Сред гостите на фестивала се открояват оперната прима Александрина Пендачанска, Симфоничният оркестър на БНР с диригент Марк Кадин и солисти Теодосий Спасов, кавал и Илиян Илиев, кларинет, Фестивалният оркестър East West, както и водещата българска джаз формация - Биг бенда на БНР, ансамбъл "Драгостин Фолк" за фолклорна хорова музика и духов квинтет "Пилекадоне", варненският оркестър "Симфониета" с диригент проф. Милко Коларов.

Бляскаво откриване очаква меломаните на 24 юни с концерта на Варненската филхармония с гост диригент Пиеро Романо от Италия и солист адмирираното българско сопрано Александрина Пендачанска.

В модула "Академия" (6 юли - 12 юли) предстои едно изключително по замисъла и мащаба си събитие - емблематичният проект на проф. Минчо Минчев "Интегрално изпълнение на Бетовеновите сонати за цигулка и пиано". За пръв път в България в три концертни вечери цветът и славата на българското изпълнителско изкуство по света - десетима цигулари и трима пианисти, ще представят 10-те сонати за цигулка и пиано на Бетовен. Всички артисти ще пристигнат от чужбина специално за проекта. Много от цигуларите са концертмайстори във водещи европейски оркестри като Виенската филхармония. Самата Музикална лятна академия (1-12 юли) ще включи майсторски класове по оперно пеене с именития тенор Емил Иванов и цигулка с проф. Минчо Минчев, с кратки курсове по виола и камерна музика и традиционния вече конкурс на "Фонд цигулките на Минчо Минчев".

Прекрасни концерти ще има и в модула "Лаборатория Варна" - акцентът ще бъде върху варненски творци в колаборация с международно утвърдени артисти. Веско Демирев, пиано, Струнен квартет "Добри Христов", Сибила Константинова, Йозджан Улуджан и Бирсен Улуджан са сред участниците в лабораторията, а големият концерт ще бъде на Филхармония Пионер във формат Балкански младежки оркестър. Ще чуем и съвсем нови имена - препоръчани от артистичния съветник на фестивала проф. Людмил Ангелов млади пианисти.

Кросовър модулът "На границата с класиката" (10 - 12 август) отново ще бъде представен през месец август, когато очакванията на публиката във високия туристически сезон са свързани със свободната музика. Сцените ще са с много лятно настриение - Летния театър, Английския двор на Археологичесикя музей и на самия морски бряг - сцена Ментол. Специално насочени към почитателите на джаза са концертите на Хилда Казасян с Варненската филхармония и на Антони Дончев джаз квинтет с Варненския камерен оркестър с диригент Ганчо Ганчев. А от Испания за сцената край брега ще пристигне ансамбъл "Патакс".

От 29 юни - 9 август в модула "Опера, мюзикъл и балет на открито" ще видим 5 премиери, които готви специално за фестивала Варненската опера. Директорът на ТМПЦ Варна Даниела Димова посочи заглавията, всяко едно от които е вдъхновяващо предизвикателство за екипа. Наложилият се през последните години като любим на младата публика формат на мюзикъла това лято ще радва с постановката "Маската на Зоро". Несъмнен фаворит за вниманието на ценителите ще бъде романтичната опера "Летящият холандец" от Вагнер, копродукция с Националната опера в Белград. Ще видим и операта "Джоконда" от Понкиели, копродукция с италианските оперни театри в Модена и Пиаченца, "Аида" от Верди - копродукция с фестивала в Аспендос, Турция - с най-голямата открита антична сцена. Балетната програма ще води "Лебедово езеро" от Чайковски - постановка на Варненската опера с диригент Мартин Георгиев. През есента ще излезе пред публика и премиерата на балета "Снежанка" по мотиви от музика на Чайковски.

Завършващият модул на фестивала "Baroque" - Ренесансова и Барокова музика, обещава срещи с изтъкнати европейски ансамбли за старинна музика, сред които е елегантният италиански ансамбъл "Кавалиери", специализиран в изследването на традициите на музикална Венеция.

Далата отлични резултати извънсезонна програма на ММФ "Варненско лято" и през тази година ще продължи да привлича публика в крилата на туристическия сезон и в съвместни проекти с Международния театрален фестивал "Варненско лято", а и през цялата година, като продължи добрата практика на детските интерактивни концерти "Музикална приказка", които поради огромния интерес вече ще се случват в Зала 1 на ФКЦ.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Катастрофа в центъра на Варна
Изненада: Вижте тези данни за цените на имотите във Варна!
Стотици варненци се включиха в кампанията за почистването на град...
Варна е вторият най-скъп град за жилищни имоти
Кметът Благомир Коцев даде сериозно обещание на министъра на тури...
Слънце и температури до 17 градуса за Варна днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).