 © |  | Все повече жени посягат към наркотици, а контингентът на зависимите застарява. Наблюдава се тенденция за нарастване на относителния дял на жените в нископраговите програми - от 7% през 2009 г. до приблизително 14% през 2013 г. Това сочат данните от изследване "Проблемна употреба на психоактивни вещества в гр. Варна, 2013 г" на общинската дирекция "Превенции". Резултатите бяха оповестени на открито заседание на Общинския съвет по наркотичните вещества (ОбСНВ). Заседанието бе ръководено от новия председател на Съвета - Тодор Иванов, зам.-кмет на община Варна, и от Светлана Коева - директор на Дирекция "Превенции" и зам.-председател на ОбСНВ.Участие в работата на съвета взеха ръководители и представители на общински дирекции и постоянни комисии на ОбС, РЗИ, на Центъра за спешна медицинска помощ, МБАЛ "Св.Марина", дирекция "Социално подпомагане", ОД на МВР, Областна пробационна служба, Варненска и Великопреславска митрополия, ЦПЗ, неправителствени организации и медии.
В проучването са обхванати 300 пълнолетни лица на средна възраст 30 години, като над 78% от тях са от български етнос. 41% от анкетираните живеят със своите родители, 12% съжителстват с партньор, а близо 23% живеят с друго зависимо лице. Близо 2/3 от лицата имат средно или по-високо образование. Толкова са и безработните сред проучваните, както и тези без здравно осигуряване.
Средната възраст при първа употреба на незаконен наркотик е 17 години, а основното проблемно вещество е хероинът, като средна възраст за първо инжектиране е 20 години. Марихуана се употребява в половината от изследваните случаи, кокаин - в 21%, а амфетамини/метаамфетамини - при 6%.
При повече от проучваните е налице положителен резултат за хепатит С, по-рядко хепатит В, а при две от лицата ХИВ. 43% плащат за наркотик 20 лв. на ден, 35% - 20-40 лв., 11%- 40-60 лв., 3% - 60-80 - лв., 1% - 80-100 лв. и 3% - повече от 100 лв.
И през тази година работата на дирекция "Превенции" по проблемите и ограничаването на употребата на наркотици продължава чрез директно финансиране на НПО по програми, насочени към лица, употребяващи наркотици, като ваксинация срещу хепатит Б на лица от високо рискови групи, суицидопревенция и работа в затвора с лица, на които им предстои освобождаване и др. Активно се работи с храм "Св. Борис" в кв. Аспарухово, както и с центъра за ранни интервенции при младежи в район Младост. Предвидено е и да започне нов вид изследване заедно с експерти от Спешна помощ и от Военноморска болница - на нефаталните спешни случаи, които са следствие на употреба на наркотици. Разработва се и програма за работа с хора с условна присъда или в пробация и се дрогират.
От дирекцията стартират работа и по програма за работа с младежи в риск от формиране на проблемна употреба, която е по поръчана от Националния център по наркомании. След активна дискусия участниците се обединиха около необходимостта от разширяване на превантивните програми и изследванията със специален фокус децата, младежите и употребата на марихуана, амфетамини и нови наркотици; разширяване на подкрепата на граждански инициативи и програми, чрез активно привличане на неправителствения сектор и разширяване на партньорската мрежа в града, работеща в полето на превенцията на наркомании. |