 © Varna24.bg |  | Във Варна рискът от трафик на хора с цел трудова експлоатация е нисък, въпреки това 16 процента от варненците, участвали в анкетно проучване споделят, че биха работили в чужбина без трудов договор, ако заплащането е добро. Изследването е направено през март - април тази година сред 1149 пълнолетни граждани на морската столица.Нагласите на младежите във Варна показват слаба критичност към започване на работа зад граница без сключване на договор, социално и здравно осигуряване и трудова защита, обяви Светлана Коева - директор на общинската дирекция "Превенции". 95 процента от всички анкетирани заявяват, че са запознати с понятието "трафик на хора", а близо всеки десети пълнолетен варненец е работил в чужбина през последните 2 - 3 години. Най-висок риск да пострадат от трудова експлоатация в чужбина има за младите, бедните и необразовани хора, смятат експертите. Най-предпочитаните за работа държави са Великобритания, САЩ, Испания и Германия.
За да се предотврати изнасянето на работна ръка зад граница с цел експлоатация, от Дирекция "Превенции", с подкрепата на неправителствени и студентски организации, са издали брошура, която да информира за рисковете и начините за предпазване от негативното явление. В нея са посочени и координатите на дипломатическите представителства на България в чужбина. Брошурата ще бъде разпространена предимно сред студенти, тъй като те най-често стават жертва на трудова експлоатация зад граница. Като друга мярка за превенция Коева посочи и въвеждането на темата "трафик на хора с цел трудова експлоатация" в три варненски училища.
За периода 2007-ма - 2008-ма година в морската столица няма нито едно образувано досъдебно производство за трудова експлоатация. В национален план, от началото на годината до месец август, пострадалите лица по новообразувани производства са 26. За престъплението е осъдено само едно лице.
Източник: Дарик |