Всеки втори пациент с НЕТ-тумор е с грешна диагноза
Над 50% от пациентите с невроендокринен тумор (НЕТ) са неправилно диагностицирани и първоначално лекувани от погрешно заболяване. Повечето получават правилната диагноза, едва когато ракът се е разпространил. Сред тях бе лидерът на "Епъл" Стив Джобс, компанията, пуснала на пазара първия персонален компютър. Въпреки че бе световна влиятелна фигура, той не успя да победи рака.
НЕТ е рядка и малко позната болест, от която страдат 1 на 1500 души население, съобщи доц. д-р Димитър Калев, ръководител на клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ "Света Марина". Общопрактикуващите лекари (ОПЛ) се срещат с нея неповече от веднъж в живота си. Ето защо правим информационна кампания, каза доц. Калев. От една страна, да мотивираме нагласа за самонаблюдение у пациентите, от друга - да обърнем внимание на ОПЛ, каза доц. Калев. Поводът е Световният ден за информираност за НЕТ 10 ноември.
Това е злокачествена болест, от която са заплашени всички органи в човешкото тяло. Най-честите локализации са бронхите, белият дроб, тънкото и дебелото черво, панкреасът (задстомашна жлеза). Причините за появата невроендокринните тумори не са известни на науката, което означава, че човек няма как да се предпази от тях.
В над 20% от случаите има 2 характерни симптома - внезапно зачервяване на кожата по цялото тяло и необясними стомашни разстройства. Други признаци са болки в корема, хрипове, хронична кашлица, повтарящи се инфекции на белия дроб, подуване на корема, кожни обриви, парене над гръдната кост, промени в теглото. Точна диагноза може да се постави само от патоанатоми след биопсия на тъканта, обясни доц. Калев.
Източник: в. Черно море