Във Варна представят първата самостоятелна изложба на Георги Кенаров

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
09:10 / 04.03.2020
2012
За своята първа самостоятелна изложба младият художник Георги Кенаров е приготвил серии от графични и живописни произведения в жанровете на пейзажа, фигуралната и абстрактната композиция, създадени между 2010 и 2019 г.

Кураторът на изложбата Доротея Павлова представя експозицията така: "Творбите, изпълнени в графичната техника монотипия, датират от най-ранния творчески период на художника. Те са абстрактни композиции, в които формата е освободена от своята конкретност, от препратки към натурата. Произведенията притежават иконография, налагаща ситуирането им в полето, където не присъства никакъв образ от феноменалния свят. Серията градски пейзажи (от Куба и Америка от първите десетилетия на ХХ в. и от съвременна Варна) са изпълнени в литографска техника. В тях образът е конструиран посредством прецизна рисунка със средствата на линията и щриха в съчетание с визуални цитати от фотографски изображения. Класическият графичен образ взима прототип от фотографския художествен опит. Черно-бялото моделиране служи за предаване на архитектурните структури и детайлите, а цветът е използван като конструктивен елемент, натоварен със семантична функция. Той поставя смислови акценти на линията при изграждане на образа. Градът е топос на човешкото битие, обживявано пространство, място на история и култура. В пейзажите, изпълнени в акварелната техника - мокро в мокро, и без подготвителна рисунка, композицията се изгражда като преливания на колоритна градация на един цвят и графичен елемент, структуриращ пространството. Топосите са от местности край Варна, където морето среща небето на хоризонта, а следите от човешката намеса са изведени в конструктивни картинни елементи. Изкуството му освен класическата жанрова картина представя артистичен опит върху визуалния и пластичния графичен образ.“ 

Георги Кенаров е представител на най-младото поколение графици във Варна. Роден е през 1985 г. във Варна, завършва НУИ "Добри Христов“- Варна, след което през 2008 г. се дипломира специалност "Графика“ във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий“ при проф. Христо Цацинов. Участва в сборни и тематични изложби в България и Румъния, както и в три издания на Международното биенале на графиката във Варна. Георги Кенаров е преподавател по графика в НУИ "Добри Христов" – Варна. От 2018 г. е председател на Сдружението на художниците – Варна. 

Изложбата на Георги Кенаров ще бъде отворена за посетители от 4 март до 11 април 2020.  

Изложбена зала Ателие "Георги Велчев“ на Градската художествена галерия – Варна се намира на ул. "Радко Димитриев“ 8. Работно време: вторник - събота от 10 до 17 ч.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Стартира важен проект в "Гръцката махала" във Варна
Варна прие Общинската програма за закрила на детето за 2025 г.
Сигнал от жител на "Владислав Варненчик": Треви до метър и ухапва...
Заловиха варненските Бони и Клайд
Мъж сви хранилка за диви животни край Варна
След фалшиво положителен тест за дрога: Катастрофирал на пътя Вар...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).