Влизаш в кабинета на доктора и насреща ти се мъдри прозорец с такава гледка, от която те заболява главата. На профилактичен преглед само да дойдеш, ще се разболеш от картинката, жалват се пациенти.
Бедите обаче съвсем не свършват дотук. При по-силни дъждове водите, които се оттичат от съседните райони, нахлуват в дупката, тъй като мястото е по-ниско, пълнят я и я превръщат в тресавище. Така е било през есента и на миналата година, така ще бъде и сега, когато тръгнат силните дъждове. Освен това точно под прозорците на кабинетите на първия етаж в бетонния бункер е изградена площадка, наподобяваща плитък басейн. Идеята е била след построяването на обекта там да се струпа пръст, а райграсът да превърне мястото в красива зелена градинка. Тъй като този минибасейн няма отводнителна тръба, дъждовната вода се събира, застоява, блатясва и е реална опасността да се превърне в развъдник на зарази. Към картинката се добавят и котките, които спокойно и безцеремонно се разхождат под прозорците, щастливи от присъствието си в котешкото царство.
Информационна табела на обекта посочва, че той е започнат през септември 2009 г., а целта е "Изграждане на нов бункер за лъчезащита за разполагане на линеен ускорител и реконструкция на съществуващи помещения за обслужване на сектора". Строител е "ВЕСЕЛА" ООД. В точка 8 на информационната табела пък е записано, че продължителността на строителството е 8 месеца. До днес те са вече почти 13. Запознати припомнят, че по време на строителството в сградата на болничното заведение се е вдигал нетърпим шум, който обаче хората си приемали с мисълта, че се върши нещо наистина полезно, както е и в действителност. Протакането на проекта с ускорителя обаче не означава, че бункерът трябва да се превръща в сметище, още повече когато става дума за територия на лечебно заведение, убедени са пациенти.
Д-р Господин Игнатов, управител на Комплексния онкологичен център: Бункерът ще бъде завършен, ако бъде осигурен линеен ускорител
Вярно е, че районът, където се строи бункерът за линейния ускорител, се е превърнал в микросметище, потвърди управителят на Комплексния онкологичен център д-р Господин Игнатов. Една от причините е, че недобросъвестни граждани изхвърлят там каквото им попадне. Във връзка с това има дори подадена жалба до общината от живеещите в близост.
Водата, която се събира от дъждовете, не пречи, защото има съоръжение за отвеждането й, обясни д-р Игнатов. По думите му хвърлянето на боклуци ще престане, когато обектът бъде размразен. Това може да стане веднага след заседанието на Общинския съвет на 6 октомври. Тогава се очаква местният парламент да оторизира работна група, която да започне преговори с международния медицински холдинг, изявил желание да купи линеен ускорител за Варна. Ако всичко премине нормално, скъпата техника може да бъде доставена до март - април следващата година.
В момента обектът е спрян, като в него са инвестирани близо 600 000 лв. общински пари. Разполагаме и с останалите средства, но те ще бъдат вложени само ако получим сигурни гаранции за линейния ускорител, обобщи шефът на Онкодиспансера.
Източник: в. "Черно Море"