Защо една варненска улица често се изписва грешно?

Автор: Димитър Щерев
Коментари (0)
08:31 / 22.02.2024
3325
Анастасия Железкова или Анастасия д-р Железкова? Това име носи известна варненска улица. То обаче в повечето случаи се изписва грешно. Поради тази причина най-често ще видите табелки с обикновеното Д-р Железкова.

Коя е тази жена? Как правилно се изписва името й: Анастасия Железкова или Анастасия д-р Железкова? Днес Varna24.bg ще даде отговор на тези въпроси.

Анастасия Желязкова (известна и като Железкова, моминско име Узунова) е българска общественичка, благодетелка, учителка, езотеричка, преводачка от френски език. Родена е през 1845 г. в семейството на копривщенския чорбаджия Цвятко Узунов. Сестра е на революционера Атанас Узунов (човекът, който трябваше да замести Левски). През 1869 г. е учителка в Калофер, а от 1871 до 1876 г. – в Пловдив. Там през 1869 г. основава женско дружество, наречено "Майчина грижа“. През 1879 г. сътрудничи на вестник "Век“ и публикува "Буквар на француския язик“, издаден от Христо Г. Данов. В Пловдив се запознава с видинския лекар д-р Младен Желязков и се омъжва за него (приема фамилията д-р Желязкова, по тогавашен обичай). При обявяването на Руско-турската война заминават за Русия, където с всички сили работи за българската кауза. След Освобождението се установяват във Видин, където тя основава женско дружество. След големи семейни нещастия – загуба на няколко деца, напускат града; през 1890 г. съпругът ѝ е назначен за градски лекар на Варна, домът им е на улица "Стефан Караджа“. Има две деца.

Анастасия д-р Желязкова става член на създаденото във Варна през 1888 г. Женско благотворително културно-просветно дружество "Майка“, а след това е избрана за негов председател. През 1897 г. "Майка“ открива първото професионално училище във Варна, наречено "Трудолюбие“.

Анастасия д-р Желязкова е сред инициаторите за създаването на Благотворителното дружество "Милосърдие“ и на Учредителното му събрание през 1903 г. е избрана за негов председател. Ръководи организацията повече от 10 години, отстоява задачите ѝ и се изявява като най-щедрия ѝ спомоществовател. През 1917 г. тя подава оставката си и е обявена за почетен председател. На 15 октомври 1919 г. завещава на дружеството своята къща, а на БЧК 320 хил. лв. за поддържане на две легла в болницата, носеща името на нейния съпруг и нейното: "Младен и Анастасия д-р Желязкови“. Бившият ѝ дом дълги години е училище за слепи деца.

Умира през 1931 г. във Варна.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Шефът на Автогара Варна с подробности, наистина е много модерна
Най-накрая: Вижте новата Автогара Варна
Температури над 30 градуса до дни, вижте кога ще става за плаж
Голямо задръстване след катастрофа на входа на Варна
Министър Коритарова за ремонта на проблемния участък в Аксаково :...
Варненка: Стовари се с трясък пред очите ни!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).