Спортните новини: Днес (3) | Вчера (7)
Пловдив в еуфория! България безпощадна и във втория си мач на Европейското!
Автор: Екип Varna24.bg 22:22 / 21.08.2021Коментари (0)909
Женският национален отбор на България продължи вихрения си старт на Европейското първенство в Пловдив. След разгромно 3:0 (25:12, 25:19, 25:21) над Гърция в първия мач, съботната вечер се превърна в спектакъл със същия резултат срещу Испания. Нашите маршируват безпроблемно в турнира, но утре е първият голям тест срещу Германия от 19,00 часа.

Бундестимът е с победа и загуба досега. От отборите в група В няма по-убедителен от нашия на този етап.

За разлика от мача с гъркините, България не позволи изоставане в началото на гейма. Напротив – поведе с 2:0, продължи уверено с 6:2 след поредица точки при сервис на Гергана Димитрова. Последва размяна на точки, при която разликата се запазваше в наша полза. Испанките обаче видимо не издържаха на българската агресия и първият таймаут дойде при 12:6.

Прекъсването по никакъв начин не наруши устрема на треньора Иван Петков и момичетата му. Авансът ни продължи рязко да расте и стигна до 17:6, след като на сервиса застана капитанът Елица Василева. Чак тогава Испания прекъсна серията ни, но тя веднага беше подновена – 19:7. В тези моменти геймът просто се доиграваше. Българките също намалиха темпото и позволиха нова размяна на точки. В крайна сметка поведохме с 1:0 при впечатляващия резултат 25:12.

Вторият гейм започна по-равностойно. Размяната на точките продължи до… 2:2, когато нашите пак дръпнаха напред и вече спасение за Испания трудно не се виждаше – 5:2. Превъзходството на България беше смазващо, а резултатът стигна до 9:4. Сценарият от първия гейм се повтаряше като под индиго. Испанките записваха точка на 4-5 наши. Така резултатът набъбна до 14:6. Явно отборът ни повярва, че вече е повел с 2:0 и допусна пет поредни точки за съперника. За наше щастие отпускането продължи съвсем кратко и България пак дръпна убедително до 20:14. В спокойно темпо до края на гейма домакините взимаха спечелиха почти всички свои сервиси за 25:19.

В третата част отново България нанесе първи удар и взе ранен аванс с 2:0, но Испания изравни при 3:3. Но разликата в класите беше повече от очевидна. "Лъвиците“ заиграха по-съсредоточено и преднината им стана 6:3. А след една точка за Испания нашият устрем беше необратим – 9:4. Стигна се и до повторение на резултат от втората част – 14:6. С други думи – безнадеждна ситуация за Испания. Българският спектакъл завърши при 25:21.

Най-добър реализатор в дуела стана Емилия Димитрова с 13 точки. Нов голям мач направи либерото Жана Тодорова, която буквално "летеше“ към всяка топка с огромна успеваемост. Този път феновете бяха още повече – 2870 души дойдоха в зала "Колодрума“ и създадоха впечатляваща атмосфера.