© | | Събитията и сътресенията от изминалата политическа и обществена седмица коментираха в "Здравей, България" по Нова тв Румен Петков от АБВ и бившият председател на Комисията по досиетата Методи Андреев. Двамата направиха анализ на възможния конфликт в предполагаемия тандем между депутата Делян Пеевски и банкера Цветан Василев.Според Андреев разривът в отношенията между Пеевски и Василев е свързан с изграждането на газопровода "Южен поток". По думите му от реализацията на проекта се очаква да бъдат откраднати малко над 2 млрд. евро. Андреев смята, че Русия съзнателно приема повишената цена на тръбата, давайки така допълнителните средства, за да развращава българските политици.
Хората, които стоят зад въпроса "Кой?" винаги са се водили от алчността, смята бившият председател на Комисията по досиетата. "Огромни пари развращават българската политика и държат България в зависимост", убеден е Андреев.
Когато се случиха събитията около номинацията на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, той държеше голяма част от медиите, припомни Методи Андреев. В същото време банката на Цветан Василев държала около 60 - 70% от парите на държавните фирми, занимаващи се с енергетика.
"Банката на Василев беше навлязла много сериозно в българската енергетика. Оставаше третото - националната сигурност. Ако тандемът беше овладял тези три пункта, нещата щяха да бъдат много по-тежки в момента. Това, което се случи все пак е, че тези хора забравиха, че сме член на Европейския съюз и на НАТО, а между тях се случи така, че се скараха за тези пари".
Според Методи Андреев ненапразно Европа атакува конкурса за изпълнение на поръчката за строеж на газопровода: "От анализа се вижда, че основната част от фирмите, които е трябвало да изграждат в България "Южен поток", са под влияние на Пеевски. Явно Цветан Василев е останал само с надеждата, че ще намери достатъчно възможности да продължи бизнеса в енергетиката, визирайки тези над 2 млрд. евро, които се очаква да бъдат отклонени от "Южен поток". Между тях е настъпила пукнатина, някой е дължал пари на другия".
"Това, което виждаме, като поведение на прокуратурата в последните месеци и дни, задава много въпроси", каза на свой ред бившият вътрешен министър Румен Петков. "Нямаме отговор какво стана в Костинброд. След това имаше шоурум на гърба на Богомил Манчев, сега на други гърбове. Тези въпроси трябва да са ясни на българския гражданин и на Брюксел. Ако имаме адекватна реакция на общество няма да търпим", заяви представителят на АБВ.
Петков потвърди, че правителството е променило цената на проекта за "Южен поток" от 1,8 на 3,5 млрд. Той обаче не смята, че ситуацията след изборите се е променила заради тези пари. Според неговия анализ развитието й било предопределено в голяма степен от "грубите грешки" на управляващите в изминалата година.
"За съжаление БСП се постави под редица зависимости", коментира Петков и добави: "Трябва да получим отговор на въпроса предлагал ли си е кандидатурата Сергей Станишев за премиер".
Бившият народен представител от левицата смята, че е крайно време да спрем да обясняваме вътрешни процеси с външни развития. По думите му газопроводът "Южен поток" е необходим на България. Ако той и други енергийни проекти не бъдат реализирани има опасност страната ни да се превърне от разпределител и производител на енергия в истински енергийно зависима държава. |