Спортните новини: Днес (0) | Вчера (4)
Валентина Рашкова на финал на Световната купа
Автор: Екип Varna24.bg 12:29 / 08.05.2015Коментари (0)1073
Валентина Рашкова изигра отлично съчетанието си на смесена успоредка и с 6-ти резултат се класира за финалите на Световната купа по спортна гимнастика и акробатика във Варна.

Националката ни, която преди една година на Европейското първенство в София счупи бедрена кост, за пръв път игра на Световна купа и демонстрира солидна психика в конкуренцията на легендата Оксана Чусовитина (Узбекистан) и европейската шампионка в многобоя Джулия Щайнгрубер (Швейцария).

"Бях уверена, че мога да играя солидно и знаех, че ако не допусна грешка ще успея да вляза във финала. Щастлива съм, че успях да го направя още при първото ми участие на Световна купа. В събота определено напрежението ще е по-малко и се надявам дори на още по-добро класиране", сподели Рашкова.

"Поздравления за Валентина, която се завърна по великолепен начин след една изключително тежка травма. Оценката и означава, че тя има потенциал и за още по-добро представяне в бъдеще. С класирането й на финал сме изпълнили половината от поставените цели. Знаете, че стремежът ни е да имаме поне двама български представители във финалите на Световната купа", коментира председателят на Организационния комитет Йордан Йовчев.

На смесена успоредка с първи резултат за финала се класира Юна Дуфурне (Франция) - 14.100. Джулия Щайнгрубер остана втора - 13.800, а трета е Чусовитина - 13.333.

На прескок Албена Златкова за съжаление остана на нищожните 0.017 точки разлика от място във финала на прескок. Нейният сбор от двата опита е 13.083, докато 8-ата Тутя Йълмаз (Турция) има 13.100. 10-тото място пък е за Ралица Милева - 13.067. Над всички беше 40-годишната Оксана Чусовитина - 14.600. В тройката влязоха още Тея Белак (Словения) - 14.084 и Джулия Щайнгрубер (Швейцария) - 14.000.

На земна гимнастика Мартин Ангелов също нямаше достатъчно късмет и остана на 11-то място, а Димитър Димитров е 19-ти. Най-добре се представи Енрике Сепулведа (Чили) - 15.450, пред Жига Силч (Словения) - 14.950 и Артьом Долгопят (Израел) - 14.750.

На кон с гривни, с оценка 15.500, Сирил Томасон (Франция) даде сериозна заявка за титлата. Завършилият на пето място в многобоя на последното Европейско първенство
Олег Степко (Азербайджан) и словенецът Сашо Бертончели имат еднакъв резултат - 14.800.

Много вълнуващ и оспорван финал ще има и на халки. Французинът Дани Родригес е с първи резултат в квалификациите - 14.800, но след него Азисбек Кудратуляев (Казахстан) и Нам Данг (Виетнам) записаха по 14.650, а Олег Степко (Азербайджан) е с 14.600.