До дни започва производството на предпазно облекло за медиците

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
20:34 / 11.03.2020
3007
До дни ще са готови специалните защитни облекла за медиците, които се грижат за болните от коронавирус пациенти. Те ще бъдат изработени от две български фирми, а целта е здравните работници час по-скоро да бъдат подсигурени с лични предпазни средства.

Изпитванията на новите защитни облекла, с които ще работят медиците, са направени в лабораторията към Института по отбрана. На тест бяха подложени две мостри. Според експертната оценка облеклото отговаря на всички показатели и производството му може да започне веднага. Уверението е, че с предпазните костюми медиците могат да се чувстват напълно защитен.

"Самият тест е продължителен. Това представлява един хидротестер, с който изпитваме показателя водоустойчивост", обясни инж. Ирена Маринова от Институт по отбрана "Професор Цветан Лазаров".

Защитните костюми са за многократна употреба, а модели за изпитване са представили две български фирми.

"Искаше се от нас да пробваме дали материалите издържат. Всичко издържа. При тези облекла защитната мембрана е от вътрешната страна. Целта е да предпазва аерозоли, води, смеси, да не стигат до тялото", обясни директорът на института по отбрана полк. д-р Димитър Кирков.

С това обаче не се изчерпвали предимствата на новите облекла категорични са специалистите.

"Това,което мен лично ме шокира в добрия смисъл, е това, че тази дреха показва параметри като на нашите бойни униформи", добави Кирков.

Поръчани са 70 хиляди предпазни облекла. Със защитните средства ще бъдат снабдени първоначално инфекциозните отделения, както и клиниките, в които се лекуват заразените с коронавирус пациенти. 

"След това идеята е да бъдат оборудвани всички медицински работници, включително и санитарите", обясни министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.

Личните лекари и спешна помощ също ще бъдат подсигурени. А за да се преодолее дефицитът на маски, ще се деблокира резервът на отбраната. Военните осигуряват 70 хиляди бройки от тях.  Маски ще получат и полицаите,които охраняват лечебните заведения, пишат още колегите от "Нова ТВ".

Виж коментарите (1)

Още по темата (15125):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
Още новини от Национални новини:
Фалшиво евро, какво да правим?
В България са разрешени да се доставят четири лекарствени продукт...
От Външно предупредиха българите, които ще пътуват до Северна Фра...
Роднини на ученичка нахлуват и пребиват деца в училище в Бяла Сла...
Президентът: Стратегическото партньорство между България и Япония...
Празникът на 21 май - какви са забраните


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).