Фискалният съвет е против увеличаването на разходите за отбрана. Това става ясно от публикация на интернет страницата на институцията във връзка с Годишен доклад за напредъка за 2025 г. по изпълнението на Националния средносрочен фискално-структурен план на Република България за периода 2025 – 2028 година.
В позицията се цитира възможността страната ни да се възползва от активирането на национална клауза за дерогация съгласно Пакта за стабилност и растеж като част от пакета ReArm Europe Plan/Readiness 2030, която позволява държавите членки на Европейския съюз да заделят 1,5% от БВП спрямо одобрения план за нетните разходи, при условие че това отклонение е резултат от увеличени разходи за отбрана.
"Прогнозите сочат, че национално финансираните капиталови разходи за 2025 г. ще нараснат до 3,5% от брутния вътрешен продукт на страната, което отразява натиск върху публичните финанси. Необходимо е да се обърне внимание на значителния прогнозен растеж на разходите за отбрана за 2025 г., който е в размер на 102,5% на годишна база и е породен най-вече от капиталовите разходи. Текущите разходи в сектор отбрана по план за 2025 г. ще нараснат спрямо 2024 г. с 42,9%", пише в позицията.
И допълват:
"Следва да се отчете потенциалният риск, че увеличеното финансиране на отбраната може да предизвика ефект на изтласкване, при който ограничените публични ресурси се отклоняват от сектори с по-висока икономическа възвръщаемост, като например образование или пътна инфраструктура. Фискалната политика през последните три години страда от хроничен дефицит. В ГДН няма достатъчно ангажименти за антициклична политика, включително в обозримо бъдеще. Увеличението на разходите за отбрана следва да бъде поне отчасти компенсирано от ограничаване на ръста на текущите разходи".
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.