Гларусите влязоха в Общинския съвет, настана голяма врява

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
16:49 / 17.05.2022
995
Ограничаването на популацията на гларусите в Бургас бе най-горещата тема на днешната сесия на местния парламент, предаде репортер на Burgas24.bg.

След близо час дебати общинските съветници решиха да бъде създадена временна комисия от 10 члена, която да изготви мониторинг за оценка на проблема с популацията на гларусите в Бургас. Тя ще бъде съставена от 1 представител на Община Бургас, 1 на РИОСВ, 1 на ОД Земеделие и гори, както и на трима общински съветници и 4 външни експерти.

В самото начало единият вносителите на докладната записка Стоян Грозев разясни, че целта  е да се създаде работна група в отворен формат, която да състави план с мерки за ограничаване на популацията на гларусите в Бургас. Той добави, че двама специалисти - Спас Узунов от Българско дружество Биоразнообразие и Петър Янков от БЗДП са изразили мнение че проблем съществува и биха помогнали със своя експертиза.

Колегата му Манол Тодоров от своя страна бе категоричен, че проблемът е сериозен и се задълбочава и че е видно за всеки, че гларусите "разчленяват трупове на котки, гълъби, атакуват хората и им взимат храна". Той предложи да се предприемат първите стъпки за намаляване на популацията на пернатите още сега, за да има видим ефект след години.

За значително увеличение на гларусите в Бургас пред последните 30-40 години призна и зам.-кметът на Бургас Весна Балтина. Увеличението им в града е продиктувано то 2 фактора – намаляването на човешкото безпокойство към тях и увеличаването на леснодостъпната храна, произтичаща от човешката дейност.  "Това са птици, които са много интелигентни и приспособими. Жълтокраката чайка е вид опортюнист, която умее да се адаптира в различни условия и е с много дълъг  живот. Когато обаче им се унищожат гнездата или яйцата те са приспособими и могат да снесат още веднъж в годината. Станали са традиционна част от нашата околна среда и нашето крайбрежие се свързва с тях", отбеляза тя и добави, че Европейската директива за птиците забранява дейности, които застрашават директно гларусите. За да се предприеме дейност за контрол на популацията им съществуват  изключения  в закона, но трябва да има аргументирана обосновка, която да е подкрепена от няколко министерства. "Нямаме такъв опит и експертиза. На наша територия има много НПО, които действат във плажните зони. Общината е готова да подкрепи или да стане техен партньор, за да получим база данни за взимане на представителни решения", посочи Балтина.

"Отнасяме се с разбиране и сериозно към темата. Опасяваме се, че според сега действащото законодателство Общински съвет и Общинска администрация нямат никакво правомощие да вземат решение по този въпрос. Правомощията са в ръцете на министъра по Околна среда и водите. Ще включим  експерти от администрацията в тази работна група", каза от своя страна кметът на Бургас Димитър Николов. Той обаче категорично възрази към "обявяване на война на птиците и химическо кастриране".

"Няма гадни животни", обърна се към Христина Секлемова Кирил Начев, която минути по-рано ги нарече "тези гадни животни". И издаде как е успял да се избави от летящата напаст: "Като човек, който живее на покрива, знам за техните войни с гълъбите ги следя. По съвет на свой колега сложих плюшена черна котка, благодарение на която гларусите изчезнаха за 3-4 месеца", разкри тайната си той.

За травма при най-малките бургазлийчета, ако "обявим специална медицинска операция" на гларусите се притесни Веселин Пренеров. "Има проблем. Но ви призовавам да бъдем по-обрани, когато дебатираме "специални медицински операции, битки и войни". Мисля си за хилядите български деца, особено за тези от морето. Десетки години в учебното съдържание, особено на децата в градините и началния курс, думите гларус и гларусче са застъпени. Има песнички, стихотворения, детски градини и ясли, художествени колективи, които носят името на птицата. Сега трябва на малките деца да обясним защо предприемаме такава  операция. И как ще разведрим този хаос в тези невинни детски душици, които ще създадем?  Трябва да им обясним на техния език защо гларусчето не е техния приятел, защо не пеем песни за него и защо не го обичаме. Да не говорим, че гларусът е синоним на хората от морето", емоционален бе Пренеров.

"Кумчо Вълчо също е герой от приказките, което обаче не ни пречи да контролираме популацията му", контрира го колегата му Даниела Божинова.

Красимира Маркович пък се поинтересува, ако се справим с голямата популация на гларусите в Бургас, как ще се забрани "прииждането на птици от другите общини".

Виж коментарите (1)

Още по темата (2):
30.06.2022 Бургазлия: Гларус – камикадзе ръфа малко коте на оживен булевард, за малко да стане инцидент!
20.06.2022 Прегладнял гларус обядва с малко котенце!
Още новини от Национални новини:
Увеличиха заплатите на тези служители
ЕК призова България да подобри своя национален план в областта на...
НСО с позиция срещу твърдения на Денков: Охраната не му била отне...
Проучване на "Екзакта Рисърч Груп": ГЕРБ-СДС с над 9% преднина пр...
БНБ: Външният дълг на България нарасна с над 160 млн. евро за год...
Главчев с важна среща, разговаря с представители на Националния с...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).