Голям спор за ваксините по bTV! Мангъров към свой колега: Човек, който се занимава с мишки и плъхове, да не ми говори за лечение на хора

Автор: Георги Кирилов
Коментари (15)
11:21 / 12.09.2021
4025
COVID-19 една зараза и безброй мнения кой е верният подход. В дебат по темата за и против ваксинирането в студиото на предаването "Тази неделя"влязоха докторът по фармакология Аспарух Илиев, анестезиологът д-р Борис Таблов, инфекционистът доц. д-р Атанас Мангъров и председателят на пациентски организации "Заедно с теб" Пенка Георгиева.

Когато човек стигне до интензивно отделение, то той вече е пътник. Не е вярно, че преболедувалите имат имунитет от 6 месеца до 1 година.

Доц. Мангъров заяви, че имунитетът след преболедуване е по-траен, отколкото се твърди, и даде пример със случаите на SARS-CoV-1 от 2009 г., където преболедувалите го все още имат изграден имунитет.

Д-р Аспарух Илиев репликира, казвайки, че преболедуването дава защита в период от 6 месеца до 1 година.

"За всяка медицинска манипулация се изисква информирано съгласие. Това означава, че човек е запознат с информацията в листовката. Не се съмнявам в ефикасността на ваксината", каза още той.

Според д-р Таблов обаче не е редно да бъдат сблъсквани тезите преболедувал - ваксиниран, а основната дискусия трябва да бъде как да бъде постигнат колективен имунитет.

Мангъров се обърна към Илиев с думите, че няма как човек, който се занимава с мишки и плъхове да му говори за лечение на хора.

Основните притеснения, които изрази доц. Атанас Мангъров са в това, че все още няма данни какви са рисковете в дългосрочен план от поставените ваксини и че в момента се имунизира с препарати, които все още се проучват.Тезата му беше подкрпена от Пенка Георгиева, според която в момента се получават много сигнали за нежелани реакции след ваксиниране.

Четиримата в студиото обаче се обединиха по въпроса за поставянето на трета доза - Георгиева се позова на становището на Експертния съвет по ваксинопрофилактика, според което за момента не се препоръчва поставяне на трета игла. Д-р Борис Таблов обясни, че такова е мнението и на Европейската агенция по лекарствата.

Д-р Аспарух Илиев призова за спазване на противоепидемичните мерки, като обори твърденията на доц. Мангъров, че носенето на маски не забавя вълната и не помага за справянето с вируса.

Миналата година вирусът беше нов и затова не се знаеше дали има ефект от маските, сега обаче вече е доказано, че има смисъл, каза той.

Доц. Атанас Мангъров заяви, че в момента в Инфекциозната болница в София има заети около 30 легла, като само 1 от болните там е ваксиниран, което според неговите опоненти доказва положителното действие на ваксинирането

Виж коментарите (15)

Още по темата (15125):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
Още новини от Национални новини:
Желязков: Категорично неприемливо е президентът Радев да чертае б...
Илияна Йотова: Когато реша и ако реша да се кандидатирам за прези...
Има принципно решение възрастта на пенсиониране и за двата пола д...
Брокер: Слабото предлагане на имоти не значи, че всяко жилище мож...
Владислав Горанов: Неадекватно решение на президента! Мисля, че е...
Виктор Димчев: Президентът Румен Радев е национален предател!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).