Кристиан Вигенин: В преговорите за мир в Украйна трябва да участва и ЕС, стратегията на Макрон е грешна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:54 / 23.02.2025
1233
Трябва да мислим какви са гаранциите за мира и сигурността в Европа. 

"Понякога всичко трябва да се развали, за да се изгради отново. Струва ми се, че Тръмп се опитва да "развали" световния ред, с идеята някак да го подреди след това. Това е неговият подход и в бизнеса, който той прилага сега в световната политика." Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП Кристиан Вигенин пред Bulgaria ON AIR по повод събитията от последната седмица.

Той изрази притеснение от реакцията на Евросъюза: "Оплакахме се, че са ни заобиколили при преговорите за мир в Украйна. Но вместо да търсим консолидиран отговор от европейските институции, френският президент Еманюел Макрон започна срещи в Париж и то не с всички страни членки на Европейския съюз. От една страна искаме да сме на масата на преговорите за Украйна, а от друга страна - не всички са на масата на преговорите в Париж. За мен това е грешна стратегия.“

Според Кристиан Вигенин Доналд Тръмп се опитва да види пресечните точки за постигане на мир с последните си действия. "Смятам, че близостта на Зеленски с предишната американска администрация е една от причините за изолацията на Украйна на този етап. Възможно е да има договорки, които не знаем. Но не може да има траен мир, ако най-засегнатата страна не участва в преговорите“, каза той. В същото време оцени като прекалено груб подходът да се извади пред скоба споразумение, което налага на Украйна да предостави пълен достъп до минералните си ресурси на САЩ.

"Необходим е реализъм към този конфликт, да мислим какво да направим, за да получи Украйна справедлив мир. Това, което постигна Тръмп само за няколко дни е, че ЕС започна да говори за това как да бъде постигнат мир с негово участие, а не как да продължи да подкрепя военните действия. Ние не можем да се съгласим на друго, освен на трайно решение на конфликта.“, изтъкна Кристиан Вигенин. Той предупреди, че ще бъде тежка грешка на Европейския съюз, ако се опита да замести САЩ във финансирането на войната.

Според Вигенин Тръмп иска да прекрати войната, защото е наясно, че няма позитивен изход за Украйна. "Видяхме, че въпреки цялата подкрепа на САЩ и на ЕС, Украйна продължава да губи територии. И теорията, и практиката в международните отношения показва, че за да има трайно решение, трябва и едната, и другата страна да са еднакво недоволни", отбеляза той.

"Въпросът за новия свят, който се ражда пред очите ни, е къде би стояла една страна като България, която има ограничени военни и икономически възможности. Ако международното право спре да важи, ако е правото на силния, ние в този свят как ще бъдем защитени? Затова трябва да мислим какви са гаранциите за мира и сигурността в Европа в новите условия“, коментира

Вигенин. Според него приетата декларация от Народното събрание дава гаранции, че България ще е страна, която ще допринася за мира и няма да се ангажира с изпращане на военни сили.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: ТУК

Виж коментарите (0)

Още по темата (101):
01.05.2025 Тръмп номинира Майк Уолц за посланик в ООН
01.05.2025 CBS News: Майк Уолц подава оставка
24.04.2025 Собственик на шивашка фирма: Принудени сме да търсим нови пазари
21.04.2025 NYT: Пийт Хегсет е публикувал данни за ударите в Йемен в чат със съпругата
си
20.04.2025 "Харвард" обвини администрацията на Тръмп в натиск
19.04.2025 "Слабият долар" се превръща в проблем на останалата част от света
Още новини от Национални новини:
Предстои голяма промяна при сделките с имоти
Над 340 000 пенсионери в България продължават да работят на трудо...
Иван Сотиров: Кризата в Столична община и държавата може да се ре...
Пореден случай на агресия в благоевградско училище! Двама мъже би...
Министърът на отбраната за скандала с F-16: Всичко започна от Рум...
Учени откриха кой витамин се бори с рака


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).