Лекари: Не подценявайте постковидния синдром! Как да го разпознаем?

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:40 / 03.06.2021
2632
Лекари съветват да не подценяваме отложените във времето последици от преболедуването на Ковид-19. 

"След 20-ия ден, когато преболедуваме, определена група хора има постковиден синдром. Той е израз на нещата, които се случват във всички наши органи и системи, богати на А рецептор, който е входната врата на вируса. Ковид-19 засяга в значителна степен имунологичната система, а от друга страна засяга и коагулационната система с тенденция за свръхсъсирваемост и запушване на малките съдове, което води до дисфункция", обясни в "България сутрин" доц. д-р Кирил Карамфилов - началник на отделението по инвазивна кардиология в "Александровска болница".

По думите му, няколко различни студии в различни държави показват какъв процент от населението страда от постковиден синдром. Най-засегнати са сърцето, мозъкът и белите дробове, по-малко засегнати са червата, бъбреците и кожата. 

Доц. д-р Карамфилов подчерта, че най-основният синдром е влошаване на функционалния капацитет - нарушаване на обичайния двигателен режим на пациента. Чувстваме умора, задух, болки в различни части на тялото, засегнати са ставите и мускулите. 

"При сърцето има много комплексен механизъм на засягане. От една страна активацията на имунната система действа така, че имунните клетки действат спрямо сърцето и често правят миокардии. Нередки са и перикардитите - възпалението засяга и околосърдечната торбичка", разясни специалистът пред Bulgaria ON AIR

Постковидната умора се предшества от тежко преболедуване, тъй като болшинството от пациентите с посковиден синдром са тежко преболедували вируса. Като степен тя е значило по-голяма от обичайната пролетна или постстресова умора, стана ясно още от думите му.

"След 20-ия ден посковидният синдром се разделя на ранен и късен, който вече се характеризира с хронични тежки промени. Късният постковиден синдром е свързан с нарушаване на сериозни процеси", изтъкна доц. д-р Карамфилов. 

Той съветва да посетим специалист, за да има възможност за ранно откриване на бъдещи по-сериозни усложнения.

"Повечето от пациентите сами търсят помощ и ние бяхме първата болница, която откри постковидна програма. За няколко дни часовете за месеци напред бяха запълнени. Много специалисти са въвлечени в комплексното лечение на тези пациенти", каза още лекарят.

Най-основните изследвания, които трябва да включим след преболедуване: да видим състоянието на системата, която отговаря за съсирването; пълна кръвна картина; изследване на Д-димер и тропонин. 

Доц. д-р Карамфилов подчерта, че ползата от ваксините е много по-голяма, защото болшинството от имунизираните няма да преболедуват Ковид-19 или ще го преболедуват леко. Много по-редки са случаите, в които може да се стигне до миокардит след ваксиниране.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15125):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
Още новини от Национални новини:
Проф. Митко Димитров: Никой няма точна сума колко са парите в обр...
Учители протестират пред МОН заради новия предмет "Добродетели и ...
Слънчево ще бъде времето по Черноморието утре
Мохамед Халаф: Не мисля, че ще се стигне до ядрен конфликт между ...
Социолог: Киселова все още има шанс да осъзнае политическия късме...
Мощна буря с градушка удари част от България


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).