Манолова: Отстъпките в супермаркетите са заради бойкота

Автор: Цвети Христова
Коментари (0)
15:00 / 04.03.2025
1545
70% от оборотите на супермаркетите са от промоции в дните на бойкота. Бойкотът на супермаркетите и банките продължава всеки четвъртък. Това обявиха организаторите от гражданска инициатива "Системата ни убива, Федерация на потребителите в България, Обединени пенсионерски съюзи, гражданска платформа "Твоят глас", Благотворителна инициатива "Подай ръка", сдружение "За достъпна и качествена храна", Мая Манолова – бивш омбудсман на Република България и Велизар Енчев – бивш посланик в Република Хърватия.

"Ако не продължим бойкота, държавата няма да направи нищо", бяха категорични от организаторите.

Според бившия омбудсман и председател на гражданската платформа Изправи се.БГ Мая Манолова, масовото намаление в супермаркетите през последния четвъртък е пряк резултат от бойкота.

"70% от всичко, което беше продадено в този ден, беше на промоция, докато в Западна Европа делът на промоционалните стоки обикновено е между 10 и 15%", обясни тя. По думите ѝ, в България супермаркетите се принудиха да намалят цените с 30, 40 и дори 50% заради страха от бойкота. "Това доказва, че когато гражданите упражняват натиск, пазарът реагира", подчерта Манолова.

Тя обори твърденията, че промоциите са победили бойкота: "Напротив – промоциите се случиха именно заради бойкота. Това беше начинът на супермаркетите да отвърнат на удара."

Организаторите подчертаха, че нямат вина българите, които живеят на прага на бедност и гледат на бойкотите като на "ден за промоции" и споделиха, че възрастни хора звънят да питат "Ще има ли пак промоции този четвъртък".

Едновременно с бойкота на супермаркетите продължава бойкота и на банките всеки четвъртък, като от организаторите обявиха, че на 6 март от 18:00ч. ще се съберат пред БНБ, за да осветят банковите такси и да настоят за въвеждането на таван над тях.

В банковия сектор печалбите от такси и комисиони надхвърлят 1,6 милиарда лева, оборотите им са 2,1 млрд. лв. – подчертаха организаторите. "Внасяш пари – плащаш, теглиш пари – плащаш, превеждаш пари – плащаш. В България няма никакво притеснение за банките, докато в съседни държави като Гърция някои банкови такси бяха забранени със закон", коментира Манолова.

Организаторите отбелязаха, че в други балкански държави след първите бойкоти правителствата са реагирали и са въвели контрол върху цените на основните храни. "В Хърватия към първоначалните 30, добавиха още 40 стоки с регулирани цени. В Гърция са наложени тежки санкции на вериги за нелоялни практики. А в България - само обещания!", възмутиха се организаторите.

Според тях гражданите трябва да продължат с бойкотите, за да принудят управляващите да приемат закони, които да регулират надценките в супермаркетите и да сложат таван на банковите такси.

"Докато няма реални действия, бойкотът ще продължи всеки четвъртък!", категорични бяха организаторите.

Виж коментарите (0)

Още по темата (612):
19.05.2025 КЗК следи повишаването на цените на храните и предстоящото въвеждане на еврото в България
17.05.2025 Кои храни поскъпнаха и кои станаха по джоба ни – данните на ДКСБТ
16.05.2025 Икономист: Качественият хляб е скъп, нормално е. Цената му не се повлия от вдигнатото ДДС
16.05.2025 Вече се продават във Варна: Ето каква е цената!
15.05.2025 Икономист изброи храните, които у нас са най-скъпи спрямо цяла Европа
13.05.2025 Бизнесдама: Ситуацията е безпрецедентна! Нямаме никаква реколта от традиционните български плодове
Още новини от Национални новини:
Андрей Ковачев: България и РСМ нямат нужда от медиация - имаме до...
Слави Ангелов: Присъдата на Семерджиев е неадекватна, трябваше да...
Крум Зарков: С референдума президентът затвори полето за маневрир...
Доц. Красен Станчев: Животът на хората не зависи от това дали пар...
Кардиолог: Стартовите заплати на медиците са обидно ниски
Даниел Митов разпореди незабавна проверка на обществената поръчка...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).