Михаил Кръстев: Ако България не беше част от ЕС, тежестта от наложените от Тръмп мита за нас щеше да е по-малка

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
10:02 / 04.04.2025
1062
Ако България не беше част от ЕС, тежестта от наложените от Тръмп мита за нас щеше да е по-малка. Ние поделяме по-голяма част от тази тежест, тъй като не сме сериозен търговски партньор със САЩ, заяви изпълнителният директор на Съюза за стопанска инициатива Михаил Кръстев. Той обясни, че България е част от общоевропейския пазар, така че каквато тежест понесе той от американските мита, неизбежно България ще я сподели. "Все още няма търговска война, но има подрънкване на оръжия", смята икономистът.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че налага базови мита от 10% върху целия внос в САЩ и по-високи налози за някои от най-големите търговски партньори на страната, което доведе до остри реакции от световните лидери. Целта на мярката е да стимулира вътрешното американско производство, но същевременно тя крие опасност от повишаване на цените и търговски войни. Митата върху вноса са подобни на данъците. Те трябва да бъдат плащани от компанията, извършваща вноса.

Изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация Добромир Иванов посочи, че едва 2% е директният износ на България за Америка. "Заради Германия и други индустрии, свързани с европейски страни, може да пострадат отделни бизнеси у нас. Глобалният пазар е много свързан, а ние сме тясна част от него. Налагането на митата са момент, в който България следва да се насочи към развитие на алтернативни търговски отношения с други пазари. Тръмп си позволи този ход, защото САЩ имат реален единен пазар, затова и ЕС трябва да се развива в тази посока, както и да намали малко регулациите. Европа трябва да се отвори повече към Азия", подчерта пред Нова Иванов.

Тръмп обясни, че митата са реципрочни, подчертавайки, че страните, с които САЩ търгуват, имат далеч по-високи. Той не наложи мита от 10% върху вноса на стоки от водещи търговски партньори на САЩ като Канада и Мексико, но в сила остават митата до 25% за много стоки от двете страни заради проблеми с граничния контрол и незаконния внос на фентанил. Президентът заяви, че спадът на пазарите, причинен от решението му да наложи мита, е бил очакван и че тази стъпка е била необходима, за да се излекува икономиката на страната, която той нарече болен пациент.

От своя страна финансистът Владимир Сиркаров изтъкна какви са основните притеснения след налагането на търговските тарифи от страна на САЩ. "Сред тях са повишаване на инфлацията и намаляване на икономическия растеж. Неизбежно ще има проблеми с международната търговия, което пък ще причини неефективност в пазарната икономика. Това много добре осъзнава самият Тръмп, защото има дългогодишен опит в частния сектор. Въпреки това той знае, че винаги има както крачки напред, така и назад, но веруюто му е да бъде непредвидим и агресивен. Част от идеята му е с налагането на тези мита да привлече обратно американски производители, които са изнесли мощности извън САЩ. Това обаче няма да помогне за инфлацията, защото оскъпяването на междинната верига между търговци и крайни потребители остава проблем", коментира Сиркаров.

ЕС ще се сблъска с митническа ставка от 20% за своя внос в САЩ, Китай - с 34%, а Индия - с 26%. Сред другите мита за по-крупните вносители и американски търговски партньори са 25% за стоките от Южна Корея, 24% за тези от Япония и 32% за тези от Тайван. Вносът от Великобритания ще бъде облаган с 10%.

Икономистът Михаил Кръстев уточни, че митата на ЕС за американски стоки от селското стопанство и земеделието са много по-високи от наложените от САЩ. "Не трябва да се присъединяваме към световните мнения, че тарифите на Тръмп са твърде високи, защото можеше да са много по-големи, ако бяха само за Съюза", допълни той.

Виж коментарите (1)

Още по темата (101):
01.05.2025 Тръмп номинира Майк Уолц за посланик в ООН
01.05.2025 CBS News: Майк Уолц подава оставка
24.04.2025 Собственик на шивашка фирма: Принудени сме да търсим нови пазари
21.04.2025 NYT: Пийт Хегсет е публикувал данни за ударите в Йемен в чат със съпругата
си
20.04.2025 "Харвард" обвини администрацията на Тръмп в натиск
19.04.2025 "Слабият долар" се превръща в проблем на останалата част от света
Още новини от Национални новини:
Даниел Митов поиска оставката на шефа на ОД на МВР Хасково
Предупреждение от Meteo Balkans: След 2 часа очаквайте...
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е безумна
Кой колко взима в България?
Варна посрещна патриарх Даниил


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).