Михаил Кръстев: Ако България не бъде допусната в Шенген, причината няма да е  Нидерландия, която играе лошото ченге, а заради Германия или Франция

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
18:29 / 12.07.2023
1477
Европейският парламент направи пореден призив за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Крайното решение обаче е на Съвета на Европейския съюз, където лидерите на националните държави, които го съставляват, дават своята оценка и своя вот. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" икономистът Михаил Кръстев.

"Важно е да си дадем реална сметка, че освен официалните аргументи, всяка една страна в Европейския съюз следва своя личен интерес, включително и икономически такъв, а присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство, съответно отпадането на националните граници и по отношение на транспортни коридори, би създало условия за пряка конкуренция на вече съществуващите транспортни коридори в Западна Европа. Това е най-вече по отношение на големите пристанища", обясни икономистът.

По думите му присъединяването на България и Румъния към Шенген би обърнало тази тенденция: "И е напълно естествено част от държавите в Западна Европа да имат едно наум, когато гласуват за приемането на двете държави. Това, разбира се, се замаскира зад аргументи, свързани със съдебна реформа, с опасения за сигурност. Ще видим как ще се развие на поредното гласуване на Съвета на Европейския съюз", обърна внимание Кръстев.

"Не трябва обаче да бъдем наивни, че една относително малка държава като Нидерландия, в рамките на Европейския съюз, би могла да се опълчи на всички останали държави по отношение на недопускането на България в Шенгенското пространство, ако останалите държави от Европейския съюз имат искрено такова желание. Понякога се налага някоя от страните да играе лошото ченге и да изрази общи съмнения и притеснения", отбеляза Михаил Кръстев и допълни, че голяма част от решенията се взимат в Берлин и в Париж, а не толкова в Брюксел и в Страсбург.

Виж коментарите (0)

Още по темата (677):
29.04.2025 Български евродепутат пред ЕК за неработещия ГКПП "Рудозем–Ксанти": Шенген не търпи затворени граници
23.04.2025 Правят две нови дирекции в Гранична полиция, които да борят миграцията и контрабандата
20.03.2025 Даниел Митов: Основната заслуга за членството ни в Шенген е на тези, които денонощно охраняват границите на България
19.03.2025 Бизнесмен: Стига гръцки гаври! Защо България 30 години плаща за нещо, което го няма?
10.03.2025 Даниел Митов: Предстои поетапно увеличаване на капацитета на "Гранична полиция" с 864 нови служители
26.02.2025 България въвежда нови правила за чужденците 
Още новини от Национални новини:
Желязков поздрави Мерц: С координирани усилия продължаваме да раб...
След проливния дъжд: Селата Кобиляк и Лехчево отново са под вода
Двойно предупреждение за цяла България, което влиза в сила след 4...
Журналистът Николай Кръстев: Фицо и Вучич отново предпочитат да б...
Военният историк Мишо Йорданов: Денят на храбростта винаги е бил ...
Бизнесмен: Стотици хиляди българи не могат и не желаят да работят...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).