Какво ще се случи с цените след смяната на лева с евро или дори още след получения доклад? Има ли риск от спекула? Какви възможности има държавата да пази потребителите, без да съсипе бизнеса на производителите?

На тези и други въпроси отговаря пред националното радио председателят на Асоциацията на млекопроизводителите в България, Димитър Зоров, чието предприятие се намира в Северозапада:

"Поскъпване на млякото и млечните продукти ще има, но никой няма да се оправдае с еврото. Няма пазарен механизъм, с който да се забрани увеличаването на цените - това е пазарна икономика. И никого не могат да накажат. Наказанията могат да бъдат приложени, само ако прекалкулацията лев-евро не е точна.

Друг е въпросът, че във всички страни, които са се присъединили към Еврозоната, е имало първоначални повишения на цените. Това е защото производители с течение на времето са задържали цените въпреки инфлацията. Първо, защото търговските вериги не им ги приемат, второ - не искат да загубят пазарния дял. Тогава ще се създаде една удобна среда да си променят цените. Но не и да променят валутния курс лев-евро. Да се надяваме, че това няма да се отрази на потребителите... 

Никой не може да каже в сегашната ситуация, какво ще стане на първи януари. Ами ако тази война в Украйна продължи, цените на енергоносителите в края на годината са високи, тогава ще има повишение по други причини. Кой каквото и да говори, не може да даде точна преценка и анализ какво ще се случи.

Вдигане на цените ще има при много производители, но те ще са отразени в цената заради инфлационните процеси. Това въобще не е свързано в еврото, но дори да е, никой няма да го признае. Интересно ми е как КЗК ще открие нарушение в промяна на цените на стоките. Всеки ще се оправдае с пазарната икономика. Няма закон за надценките и всеки може да сложи каквато и да е цена. Но никой няма да каже - вдигнах цената заради еврото..."