Нинова към БНБ: Защо нямате доклад за плюсовете и минусите от присъединяването ни в Еврозоната

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:17 / 27.10.2022
772
Изказване на лидера на БСП Корнелия Нинова по време на изслушването на Управителния съвет на БНБ в парламента:

Много е изненадващо това гласуване на “Продължаваме промяната“, ГЕРБ и “Демократична България“ да не се излъчва директно по БНТ и БНР, защото това са партии, които настояват бързо, сега и без да чакаме оценката на БНБ, да пристъпим към плана за изпълнение за присъединяване на България в Еврозоната през 2024 г.

Освен това, “Продължаваме промяната“ в предишното правителство предложиха една доста сериозна сума за информационна кампания, за да стигне до хората истината, за плюсовете и минусите от присъединяването ни в Еврозоната. А днес гласуват "против" хората да чуят от най-същественото място – Народното събрание истината. Но ваша воля, нека българските граждани да преценят защо се прави това.

Виждам и г-н Пеканов да влиза, при положение че не сме го канили на това изслушване и ще ви кажа защо. Да, министър може по всяко време да дойде, но кабинетите, независимо дали са редовни или служебни, представляват изпълнителна власт, а ние – парламента. И предишното правителство възлагахме БНБ да направи оценка на рискове като независим орган. Съгласно закона, никой няма право да въздейства на БНБ, да дава указания или мнения: “При упражняване на правомощията и изпълнение на задълженията си по този закон, БНБ, управителят, членовете на Управителния съвет са независими и нямат право да искат или да приемат указания от институции, органи, служби, агенции на Европейския съюз, от Министерския съвет или от правителствата на други държави-членки на ЕС, както и от други органи и институции“.

Целта на днешното изслушване е да чуем този независим орган, защото разчитаме, че те нямат политически пристрастия, идеологически обвързаности и са професионалисти. И ще ни кажат реално какво ще се случи, ако продължаваме да взимаме решения за 2024 г., трябва или не трябва да се отлага. Очакваме

обективна оценка, непродиктувана от никакви други фактори, освен от тяхното професионално и независимо убеждение.

Поискахме това изслушване, защото въпросът за влизането на България в Еврозоната е изключително важен и актуален и защото има много голяма поляризация в обществото. Включително и сред нас има партии, които искат сега и веднага да задействаме всички механизми, за да може това да се случи в началото на 2024 г. Има и други партии, които предлагат да не влизаме изобщо. Това са двете крайности и ние искаме тук, обективно и професионално, чрез доклада на БНБ, да отсеем обективното от субективните ни политически и идеологически оценки и да мислим единствено за интересите на България и на българския народ.

Има обективни неща, които не можем да заобиколим – още с присъединяването на България в ЕС ние сме приели, че като членове ще имаме еврото като валута. Второ – всяка държава решава кога да стане това и трето – трябва да отговаряме на определени изисквания, за да бъдем приети в Еврозоната. Според тези изисквания в момента ние не можем да влезем в Еврозоната, най-вече заради високата инфлация, изискванията за дефицит – обективни макроикономически показатели.

Вярно ли е, че за да влезем в тези рамки, трябва рязко да свалим инфлацията до 6-7%, в момента тя е 10-11%? Дефицитът да влезе в рамките на 3%? И това трябва ли да стане с много рязко намаляване на разходите – на заплати, на социални плащания, капиталови разходи? Това би ли довело за рецесия в българската икономика и увеличаване на бедността и неравенствата в България?

Целта на това изслушване е да кажем истината на хората, да се спре с фалшивите новини, с всяването на страхове, с манипулирането на общественото мнение по този въпрос.

Имаме и няколко конкретни въпроси, които сме задали в питането: Как ще се отрази на икономическия растеж, на финансовата и банковата стабилност, конкурентоспособност на българските фирми, ефектът върху текущата сметка и търговския баланс, покупателната способност на доходите и депозитите, в това число върху инфлационните очаквания, степента на запазване на суверенитета при управлението и използването на валутните и златните резерви и евентуалните ангажименти по изплащане на дългове на Европейския съюз и на други страни-членки, които вече са в Еврозоната?

В тази връзка имам и следния въпрос – съгласно решение на Координационния съвет за Еврозоната от 13 юли, първият вариант на доклада ви трябваше да бъде готов до края на юли, а окончателният - до края на август. Защо няма доклад, уважаеми членове на Управителния съвет на БНБ? В него трябваше да има две части – мнението на БНБ и мнението на Министерство на финансите. Кой не си е свършил работата и имате ли доклад? Бихте ли го предоставили на Народното

събрание, тоест на онзи орган от парламентарната република, който е най-важен и който в крайна сметка трябва да вземе решението дали да пристъпим към присъединяване в началото на 2024 г. или да го отложим?

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Тагарев: По книга армията ни трябва да е 43 000, ние сме с около ...
Кошмарен трафик след серията почивни дни: Тапа на АМ "Тракия", ко...
Почина депутат от 49-ия парламент
Въоръжете се с търпение: Интензивен остава трафикът на някои от г...
Специалисти от "Мама и аз" в Плевен: Президентът Радев е в дълбок...
Този остров в нашето море очаква много посетители тази година


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).