Няма данни за замърсяване от Украйна в българската акватория на Черно море

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
17:13 / 12.07.2023
1111
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) осигурява редовно наблюдение на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир "Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна, съобщиха от МОСВ.

Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ "Н. Й. Вапцаров“, както и сателитно наблюдение, не показват замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители вследствие на инцидента:

Прогнозата за северозападната част на Черно море до 19 юли се запазва благоприятна, като потенциалните замърсители циркулират в изключителната икономическа зона на Украйна;

На сателитните изображения не се наблюдава замърсяване в изключителната икономическа зона на България;

Според данните няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие.

Басейнова дирекция "Черноморски район“ и Регионална лаборатория - Варна към ИАОС следят ежеседмично състоянието на черноморските води в три допълнителни пункта в бреговата зона, които бяха определени в отговор на нововъзникналата ситуация – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг. МОСВ е в постоянен обмен на информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.

Данните от вече получените резултати от пробите, извършени от Басейнова дирекция и Регионална лаборатория – Варна към ИАОС, не показват потенциално замърсяване на морската околна среда. Измерените стойности във всичките три брегови пункта са под максимално допустимите концентрации и средногодишните стойности. Подробна информация за резултатите от мониторинга на черноморските води можете да намерите на страницата на Басейнова дирекция "Черноморски район“ - https://www.bsbd.org/.

Предишни резултати от изследванията са публикувани в прессъобщенията на МОСВ на 10 юли,  30 юни, 28 юни и 26 юни.

Ролята на МОСВ е да извършва мониторинг и да информира институциите, които носят отговорност за превенцията и отговора на установените рискове. Актуална информация за резултатите от направените измервания се предоставя своевременно на компетентните институции и обществеността.

Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на здравеопазването и Министерството на туризма за спокойното протичане на туристическия сезон.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1242):
01.07.2024 Може ли с куче на плажа: Варненци се хванаха за гушите
05.02.2024 Колко ще поскъпне сянката на плажа това лято?
30.11.2023 Кои туристически дестинации у нас са предпочетени от европейските туристи
23.11.2023 Гърците поставиха рекорд
21.10.2023 Лятото май няма намерение да си тръгне, плажът на Бургас се напълни
14.10.2023 Кадрите не са от Египет, а от нашето Черноморие: 14 октомври, 14:40
часа
Още новини от Национални новини:
Желязков поздрави Мерц: С координирани усилия продължаваме да раб...
След проливния дъжд: Селата Кобиляк и Лехчево отново са под вода
Двойно предупреждение за цяла България, което влиза в сила след 4...
Журналистът Николай Кръстев: Фицо и Вучич отново предпочитат да б...
Военният историк Мишо Йорданов: Денят на храбростта винаги е бил ...
Бизнесмен: Стотици хиляди българи не могат и не желаят да работят...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).