Портних: Работим по редица проекти, свързани с облекчаване на трафика във Варна

Автор: Пламена Николова
Коментари (2)
16:11 / 15.06.2018
3984
Дискусия на тема "Безопасността на пътя - добри практики в ЕС и предизвикателства пред националното законодателство", бе проведена днес във Варна. Организатор на събитието бе евродепутатът Емил Радев, съвместно със заместник-министъра на вътрешните работи Красимир Ципов. В срещата участваха кметът на Варна Иван Портних, зам.-министърът на транспорта Ангел Попов, комисар Бойко Рановски – началник-отдел “Пътна полиция" при ГД “Национална полиция", комисар Даниел Пашов, директор на ОД на МВР – Варна, Тодор Иванов, зам.-кмет на Община Варна, представители на съдебната власт, на неправителствения сектор, народни представители, предаде репортер на Varna24.bg.

"През 2017 година 25 300 души са изгубили живота. Въпреки че това са с 300 души по-малко, отколкото през 2016 г., и с 6200 души по-малко отколкото през 2010 г., постигането на целта на ЕС за намаляване на половина на смъртните случаи между 2010 и 2020 г. е все още далеч.

Европейските пътища са най-безопасните в света със средно 49 смъртни случая на 1 000 000 жители през 2017 г. В рамките на ЕС този брой е най-нисък, в Швеция - 25 смъртни случая за милион жители, Великобритания – 27, Холандия – 31 и Дания – 32 случая. България и Румъния отново са в дъното на класацията, съответно с 96 и 98 смъртни случая на милион жители.

Всичко това налага необходимостта от повече усилия от страна на всички заинтересовани лица за повишаване безопасността на пътя. Последна крачка в тази посока бе предприета миналия месец, когато ЕК представи пакет от мерки "Европа в движение“ - обща рамка на пътната безопасност за периода 2021 - 2030 г., придружена от план за действие и конкретни мерки за безопасни пътища, чиито детайли ще бъдат доуточнени с помощта на държавите членки в средата на следващата година“, каза Емил Радев.

От месец март тази година в Европа влезе в сила законодателство за електронното повикване в автомобилите (e-call), което автоматично информира спешните центрове в случай на сериозен инцидент на пътя и дава точна локация на превозното средство. Тази система вече е задължителна за леките коли и лекотоварните автомобили. Първите коли, снабдени с нея, ще са на пътя още тази година. Така времето за реакция при спешни случаи ще бъде намалено с до 40% в градските региони и до 50% в извънградски, допълни депутата.

 "Като община в момента реализираме редица мерки, които са свързани с пътната безопасност и облекчаване на трафика в града с редица инфраструктурни проекти, които целят да има по-бърз и лесен достъп за транзитно преминаващите в града до курортните комплекси и да се намали натоварването на движението в централната градска част. Пред стартиране сме на синята зона, която ще овладее напрежението по паркирането на автомобили в центъра на града. Това ще доведе и до облекчение за пешеходците. Важно е да отбележа, че общината активно работи по превенциите и обучаване ан младите  хора по безопасността на пътя. В тази връзка партньори са ни детските градини и училищата, университетите. Работим с областната дирекция на полицията и активния неправителствен сектор. За радост и бизнеса вече започва да се ангажира с тази тема и съм убеден, че с общи услиия може да се направи много за превенцията", каза кметът Иван Портних

В качеството си на председател на работната група, която подготви законодателни промени, свързани с движението по пътищата, зам.-министърът на МВР Красимир Ципов представи предложения пакет от три законопроекта – Закон за движението по пътищата, Закон за пътните превозни средства и Закон за водачите на моторни превозни средства. 

"Няколко цели преследваме с разделянето на действащото законодателство. Първата е, че по действащия закон за движение по пътищата има огромен брой подзаконови нормативни актове, които се издават от компетентните министри на вътрешните работи, на транспорта и на регионалното развитие и благоустройството. Целим голяма част от нормите заложени в тях да влязат в трите законопроекта. Така ще се гарантира по-голяма стабилност на нормативната уредба, заяви Красимир Ципов.

"В новия закон има предложени текстове за много промени по отношение на инфраструктурата. За първи път в закона се регулират зони за споделена отговорност, които са т.нар. зони 30 и ги има във всички държави от ЕС. Това са зони, определени от кметовете на общините, там с предимство за пешеходци и велосипедисти. Автомобилите могат да се движат но със скорост не повече от 30 км. По отношение работата на контролните органи ние искаме да регламентираме проблемите с връчването на издадените документи. В новия проектозакон е предвидено връчването на наказателното постановление на пътя от таблета, в новия закон са предвидени промени свързани с чужденците, които да заплатят глобата след налагането веднага", каза днес преди срещата Бойко Рановски, началник на Пътна полиция при ГДНП.  

Какво още каза Бойко Рановски, вижте във видеото!  

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Свикаха второ заседание на парламента за деня заради президентско...
4-дневната работна седмица ще бъде катастрофа за държавата, смята...
Експерт предупреди: Внимавайте, ако повече от 30% от месечните ви...
Сергей Станишев обратно в България, каза дали ще участва в избори...
Близо 16 млн. лв. ще бъдат инвестирани за развитие на туризма в п...
Доставена е поредната военно-техническа помощ за Украйна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).