Дали президентът е оказвал натиск? В мое лице категорично не. Президентът съдейства при срещата с турския президент Ердоган да бъде издадено разрешение на "Боташ" да преговаря с България.
Така бившият служебен министър на енергетиката
Росен Христов отговори на въпрос, поставен от народния представител Ивайло Мирчев дали е бил оказван натиск от президента
Румен Радев за подписването на договора с турския държавен газов оператор "Боташ" в края на 2022 година.
Той обясни, че по това време интересът към турските терминали за пренос на газ е бил огромен.
"Турция по това време беше предприела стратегия да защитава енергийните си източници, включително достъпа до своите терминали, за да се си осигури енергийна независимост. Многократно частни международни компании и Европейската комисия, в лицето на Урсула Фон дер Лайен, правеха срещи в Турция, опитвайки се да получат достъп до тези терминали, тъй като те изискваха големи количества и сериозен достъп, това им беше отказано", каза Христов.
И продължи с подробности около преговорите между българската и турската делегация: "При нашата среща с президента Еродоган, на която и аз присъствах, присъстваха и още няколко министри, водена от президента Радев, обяснихме необходимостта в стабилност в региона и необходимостта на алтернативни източни на газ. Турция видя възможност да разшири кооперирането си с България, да покаже добросъседското си отношение и на тази среща бе дадено разрешение на "Боташ" да започне търговски преговори с нашите дружества и да ни даде достъп до тези терминали".
Той категорично отрече да е имало натиск от държавния глава: "Не става въпрос за натиск от президента, а за помощ в преговорите, които бяха инициирани от нас във връзка с желанието да доставяме неруски газ".
Бившият министър заяви, че е давал показания в ДАНС относно договора с "Боташ": "Те не бяха насочени относно връзката със сключването на договора. Доколкото знам - процедурата беше някаква друга относно начина на подписване на договора. Не помня да е имало въпрос дали президентът по някакъв начин е оказвал влияние".
Владимир Малинов, който по време на подписването на сделката е бил изпълнителен директор на "Булгартрансгаз", също заяви, че не му е бил оказван натиск от държавния глава.
"По досъдебно производство съм дал своите показания в качеството си на свидетел и не е имало въпроси за натиск, тъй като не е имало такива", заяви той.
Деница Златева, която е била директор на "Булгаргаз" в периода около подписването на сделката, заяви, че невярна информацията, че България е пренесла само един танкер.
"За 2023 година от сключването на договора са заявени и получени количества от "Булгаргаз" и доставени до клиентите на дружеството 664 438 хил. MWh. За 2024 година са доставени 3 360 000 MWh, а за 2025 година - от 28 януари, откакто не работи терминалът в Александруполис и аварията, която имаше при азерския доставчик, до средата на месец април, газът, който беше необходим извън доставките по азерския договор и извън газът, който се добиваше от "Чирен", беше доставян по договора с "Боташ". Той възлиза близо на 2 660 000 MWh", заяви тя.
Деница Златева също каза, че е давала показания в ДАНС и подчерта, че няма спомен да е задаван въпрос за оказването на натиск за сключването на сделката: "По-скоро въпросите бяха свързани с това как са водени преговорите, кой е водил преговорите и в какъв състав е била делегацията. Не съм викана в следствието, не съм давала показания там".