И без това мижавите средства за морска наука ще бъдат орязани от правителството драстично от догодина. Въпреки многобройните признания на световната научна общественост парите за някои проекти на Института по океанология при БАН ще бъдат намалени наполовина. Други направо ще спрат. Ст.н.с. Атанас Палазов коментира умерено, че от просветното министерство са обяснили, че в държавната хазна няма достатъчно пари за наука и проектите трябва да бъдат редуцирани. Той посочи, че може да бъде по-конкретен в следващите дни.
Един от проектите, които ще пострадат, е този за превръщането на енергията на морските вълни в електрическа. Според проф. Стоян Керемедчиев вместо 1 млн. лв. за естакадата край Шкорпиловци са отпуснати само 500 000. Заключителната част на изследванията най-вероятно няма да започне, защото са необходими и средства, за да бъде ремонтирана част от естакадата, за да бъдат монтирани на нея необходимите съоръжения, които вече са поръчани в научен институт.
Проф. Петко Димитров бе много по-краен в изказванията си. Той заяви, че се спират важни изследвания за потопа в Черно море и древните цивилизации. Заради тези сензационни теории, за които се намират все повече доказателства и привърженици, във Варна тази година бе светилото Бил Райън. Според Димитров истинската наука трябва да се развива в научните институти, а не във ВУЗ-овете, каквато е идеята на министър Сергей Игнатов.
След изследвания в Лондон: Учени датираха брега на река Провадийска. Брегът на река Провадийска съществува отпреди 9000 години. Това доказа луминесцентен анализ в лондонска лаборатория, направен по настояване на варненски екип от учени.
В експедицията през 2009 г. в района на коритото са работили наши и американски изследователи, разказва откривателят проф. Петко Димитров от местния Институт по океанология при БАН. Самият той е прогнозирал възрастта на пробите, извадени от дълбините на водния обект. От години професорът се занимава със загадката около Черноморския потоп и древните цивилизации по нашите земи. Последната му изява беше в рамките на традиционната национална историческа конференция "България в световната история и цивилизации - дух и култура". Там той изнесе доклад по темата, разработен заедно с колегите му гл.ас. д-р Димитър Димитров и доц. д-р Веселин Пейчев.
Провадийска река се намира в Североизточна България. Тя е дълга 119 км, а водосборната й област има площ 2 132 кв.км. Извира близо до село Добри Войниково на надморска височина 426 м. Влива се в Белославското езеро. Основните й притоци са Главница, Девненска и Крива река. Според учения това може да е поредното доказателство за Варненския регион като средище на първите световни култури от нашето летоброене
Източник: в. Народно дело |