Ст.н.с. Атанас Палазов коментира умерено, че от просветното министерство са обяснили, че в държавната хазна няма достатъчно пари за наука и проектите трябва да бъдат редуцирани. Той посочи, че може да бъде по-конкретен в следващите дни.
Един от проектите, които ще пострадат, е този за превръщането на енергията на морските вълни в електрическа. Според проф. Стоян Керемедчиев вместо 1 млн. лв. за естакадата край Шкорпиловци са отпуснати само 500 000. Заключителната част на изследванията най-вероятно няма да започне, защото са необходими и средства, за да бъде ремонтирана част от естакадата, за да бъдат монтирани на нея необходимите съоръжения, които вече са поръчани в научен институт.
Проф. Петко Димитров бе много по-краен в изказванията си. Той заяви, че се спират важни изследвания за потопа в Черно море и древните цивилизации. Заради тези сензационни теории, за които се намират все повече доказателства и привърженици, във Варна тази година бе светилото Бил Райън. Според Димитров истинската наука трябва да се развива в научните институти, а не във ВУЗ-овете, каквато е идеята на министър Сергей Игнатов.
След изследвания в Лондон: Учени датираха брега на река Провадийска. Брегът на река Провадийска съществува отпреди 9000 години. Това доказа луминесцентен анализ в лондонска лаборатория, направен по настояване на варненски екип от учени.
В експедицията през 2009 г. в района на коритото са работили наши и американски изследователи, разказва откривателят проф. Петко Димитров от местния Институт по океанология при БАН. Самият той е прогнозирал възрастта на пробите, извадени от дълбините на водния обект. От години професорът се занимава със загадката около Черноморския потоп и древните цивилизации по нашите земи. Последната му изява беше в рамките на традиционната национална историческа конференция "България в световната история и цивилизации - дух и култура". Там той изнесе доклад по темата, разработен заедно с колегите му гл.ас. д-р Димитър Димитров и доц. д-р Веселин Пейчев.
Провадийска река се намира в Североизточна България. Тя е дълга 119 км, а водосборната й област има площ 2 132 кв.км. Извира близо до село Добри Войниково на надморска височина 426 м. Влива се в Белославското езеро. Основните й притоци са Главница, Девненска и Крива река. Според учения това може да е поредното доказателство за Варненския регион като средище на първите световни култури от нашето летоброене
Източник: в. Народно дело