Три търговски дружества са изнасяли медикаменти от забранителния списък, а изменение в нормативната уредба е улеснявала процеса

Автор: Самуил Иванов
Коментари (0)
11:50 / 15.09.2023
1587
Три търговски дружества са изнасяли медикаменти от забранителния списък, а изменение в нормативната уредба е улеснявала процеса. Това заяви председателят на Здравната комисия на 49-ото Народно събрание проф. Костадин Ангелов във връзка с липсващите лекарства в страната, предаде репортер на "Фокус“.

"Три дружества са извършвали износ на медикаменти, включени в забранителния списък. Не са изпълнили задължението да подават данни към СЕСПА, както и са се снабдявали с медикаменти от търговци на дребно в нарушение на ЗЛПХМ (бел. от ред. – Законът за лекарствените продукти и хуманната медицина)", заяви той.

"Става въпрос за медикаменти, които в България са по-евтини, а в други държави се продават по-скъпо", каза още той.

 

Проф. Ангелов представи доклад на ДАНС, който показва причините за недостига на медикаменти в България. От държавната агенция достигат до заключението, че през март 2022 година е изменена нормативната уредба, с която всъщност голяма част от лекарствата, които до онзи момент са били забранени за износ, вече е можело да бъдат продавани. От ДАНС заключват, че това е облагодетелствало търговските дружества.

"В ДАНС е получена систематизирана информация за работата на Специализираната електронна система за проследяване и анализ (СЕСПА) на лекарствените продукти, като е установено, че нормативната уредба е разработена целенасочено в интерес на търговците и не осигурява ефективни възможности за противодействие или избягване на дефицит. Вследствие на начина на изчисляване на недостига на голяма част от лекарствените продукти, забранени за износ до март 2022 година, са отпаднали от СЕСПА, в резултат на което е облагодетелстван частният търговски интерес за сметка на българския пациент", пише в доклада.

От ДАНС считат, че нормативната разпоредба може да е разработена по такъв начин, че не осигурява възможности за противодействие или избягване на дефицита на лекарства. Не се изключва и вероятността част от количествата да са фактически налични в складовете на търговците на едро или да са останали единични бройко в аптеките, което да не отчете недостиг в системата, въпреки че пациентите няма да имат достъп до съответните лекарства. 

Ангелов посочи, че проблемните медикаменти са основно тези за диабет и за деца.

Виж коментарите (0)

Още по темата (1137):
21.11.2024 По искане на президента Радев: Конституционният съд образува трето дело срещу промените в Конституцията
20.11.2024 Президентът Радев пак сезира КС заради промените в Конституцията
09.07.2024 Конституционният съд реши: Мандатът на Белазелков и Атанасова не е 9 години
01.07.2024 Конституционния съд обяви за "противоконституционна" съдебната медиация
06.06.2024 Асен Василев загуби делото, което водеше срещу Делян Добрев за 250 000 лв. 
31.05.2024 Внесоха подписите за ново извънредно заседание на парламента
Още новини от Национални новини:
Андрей Ковачев: България и РСМ нямат нужда от медиация - имаме до...
Слави Ангелов: Присъдата на Семерджиев е неадекватна, трябваше да...
Крум Зарков: С референдума президентът затвори полето за маневрир...
Доц. Красен Станчев: Животът на хората не зависи от това дали пар...
Кардиолог: Стартовите заплати на медиците са обидно ниски
Даниел Митов разпореди незабавна проверка на обществената поръчка...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).