Учени обясниха защо ваксините се бият най-често в рамото

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:45 / 18.03.2021
2133
През цялата история ваксините са били прилагани на различни места по тялото – бедрото, корема, седалището. В САЩ се изпробва назална ваксинация срещу грипа, а в Куба работят по разработването и на такава ваксина срещу COVID-19, което е облекчение за хората, които не искат да гледат иглите на спринцовките, информира DarikNews.

"Броят на хората, които се страхуват от инжекция, или тези, които нямат достъп до клиника, където да ги инжектират, е много висок, и с тези нови форми достъпът до ваксини би бил гарантиран на хиляди хора без нужда от лекар“, уверява пред BBC Mundo епидемиологът Рене Нахера.

В момента обаче инжекциите в ръката са много широко разпространени, особено за препаратите за борба с COVID-19. Това е най-подходящо както от физиологични, така и от практически съображения, обяснява Нахера, който е и редактор на образователния сайт "История на ваксините“ на Медицинската колегия на Филаделфия.

Наличие на имунни клетки в мускулите

Нахера уверява, че някои ваксини, като тези срещу коронавируса, трябва да се прилагат на места, където има голямо количество тъкан или мускули, които позволяват активирането на антитела срещу болестта, срещу която се борят.

"В мускула има много кръвоносни съдове, много кръв и това означава, че има по-голямо присъствие на имунни клетки. Те са клетките, които да приемат ваксините – било иРНК, в случая с препаратите на Moderna или Pfizer, или посредством адоновирус, в случая с ваксината на Johnson & Johnson, за да отидат в клетката, където са необходими“, добавя той. Нещо подобно се случва и с китайските ваксини Sinovac и руските “Спутник V".

"Коронавирусната ваксина се стреми да събуди Т-клетките и В-клетките, които атакуват вируса. Тези клетки са като войници, които са в крепостта си и чакат повикването, а крепостта, в която се намират, са предимно мускулите", изтъква Нахера.

Експертът твърди, че директното инжектиране в кръвта не би било ефективно, тъй като там няма нужното количество клетки, както в мускулите. А кръвната течност може бързо да разрежда някои компоненти на ваксината.

Обяснението на експерта е подкрепено от проучване, публикувано в списанието на Националната медицинска библиотека на САЩ, което показва, че прилагането на дозите в делтовидния мускул (около раменната става) "оптимизира имуногенността (активиране на имунния отговор) на ваксината" и "минимизира неблагоприятните реакции на мястото на инжектиране".

Освен това изследването показва, че прилагането на ваксината в области без мускули, прави присъствието на антитела в кръвта значително по-ниско и води до "по-бързо намаляване на отговора на антителата".

А може ли да се приложи ваксината и в други части на тялото, богати на мускули, като седалището или бедрата. При възрастните, изтъква Нахера, понякога се прилагат ваксини в задните части, но той не го препоръчва "защото понякога имат мастна тъкан, което прави ваксината по-малко ефективна“.

Накрая, епидемиологът посочва, че предмишницата е и по-практична и може да ускори кампаниите за ваксинация, тъй като хората не трябва да се събличат, за да бъдат ваксинирани.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14907):
22.04.2024 Без починали от коронавирус за последното денонощие
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Оправдаха Костадин Костадинов за заблуждаващо твърдение през пандемията
08.04.2024 Д-р Бацелова за коклюша: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие рискове
Още новини от Национални новини:
Цената на агнешкото: От 17 до 28 лева за килограм, но засега!
Утре: Теглят номерата на машините, които ще бъдат удостоверени за...
Започва Страстната седмица: Ето какви са обичаите
Борисов категоричен: Преговори между ГЕРБ и ПП-ДБ може да има, но...
Има ли причина да се притесняваме за цените на горивата по празни...
Проблеми по българските плажове, летният сезон блокиран?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).