Вдигат ни данък "смет", а разделното събиране на отпадъци у нас просто не работи – всичко отива в големия камион

Автор: Десислава Томева
Коментари (2)
16:14 / 22.11.2024
1613
Голяма част от общините вече заявиха, че ще вдигнат местните данъци и такси. Основната причина е пълненето на хазната, в този случай общинската.

Един от данъците, които драстично скача е налогът "смет". Въвежда се формулата "Който цапа, той плаща“. На теория това е логичен и справедлив подход – колкото повече боклук генерираме, толкова повече плащаме. Но на практика възниква въпросът – работи ли тази система у нас?

Хората не схващат за какво се прави всичко това. В последните години в България се наблюдава нарастване на броя на контейнерите за разделно събиране. Жълти – за пластмаса и метал, зелени – за стъкло, сини за хартия – те са част от градския пейзаж. Но доколко ефективна е системата?

Всеки от нас е свидетел на събирането на боклука /често в най-натоварения градски трафик/, ама, виждали ли сте три отделни камиона, които да изпразват индивидуално шарените контейнери?!

Аз лично, не съм ги виждала. Пристигат едни големи камиони и "бухат“ всичко на едно място. Виждала съм и друго – съвестни граждани, които бъркат в чувала си с боклук и чинно изхвърлят всичко в съответния контейнер. Честно казано, чудя им се. Нима не виждат, че разделното събиране на отпадъци е просто добра идея, която не работи на наша територия?!

Според данни от Българската асоциация за управление на отпадъците (БАУО), само около 30% от събраните разделно отпадъци в страната наистина се рециклират, което е значително под средното за Европейския съюз ниво от 50%.

В много общини няма строг надзор върху това как се извозват отпадъците. Вместо специализирани камиони за различните фракции, общинските фирми използват стандартни сметосъбиращи машини.

Въпреки увеличението на контейнерите, разстоянието между тях често е голямо, особено в по-малките населени места. Това затруднява гражданите, които искат да изхвърлят отпадъците си разделно.

Можем да се поучим и от примера. В страни като Германия или Швейцария хората плащат по-ниски такси за битови отпадъци, ако сортират правилно. У нас липсват подобни финансови стимули.

Виж коментарите (2)

Още по темата (780):
29.04.2025 Асен Василев към журналистите: Както 2 месеца въртяхте, че има дупка в бюджета от 18 млрд., нека сега да въртите 2 месеца, че той е точно 3%
03.04.2025 Държавата "облекчи болките" на над 40 хил. българи през 2024 година
01.04.2025 Всеки трети се пенсионира преди законоустановената възраст
21.03.2025 Разходите на работодателите за един отработен час от техен служител нараснаха с близо 13%
19.03.2025 Всяка четвърта пенсия у нас е инвалидна
12.03.2025 Според данни на МТСП, най-високи средни заплати получавали журналистите и книгоиздателите?
Още новини от Национални новини:
Патриархът от Варна: Самостойната православна църква, нашата азбу...
Първи снимки на инцидента с влак край Павел баня, при който загин...
Контрабанда на кокаин за около 3 млн. лева е осуетена на Дунав мо...
Пиян шофьор предизвика катастрофа край Казанлък: Две деца са в бо...
Прокуратурата в Хасково ще поиска постоянен арест за 17-годишния,...
След пожара в Кочани: Още трима са изписани от "Пирогов"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).