На какво се дължи успехът на поредицата за Бриджит Джоунс?

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:58 / 21.02.2025
1650
Успехът на поредицата за Бриджит Джоунс съвсем не е случаен и отговаря на търсенията на публиката за нещо по-различно от обикновената мелодрама – да има забавния елемент, да има романтичен елемент, но да има и тази социална ангажираност, която е засегната във всичките части на "Бриджит Джоунс“. Този образ и в литературата, и в киното успя да остави траен отпечатък и все още да е релевантен, тъй като имаме и нов филм, който в момента върви по екраните: "Бриджит Джоунс: Луда по онова момче“. Това каза журналистът Петя Славова в предаването "Сториборд“ на Радио "Фокус“.

Образът на Бриджит Джонс е създаден малко преди 1996 г., когато е издадена първата книга от серията, превърнала се в световен бестселър, когато писателката Хелън Филдинг започва да води седмична рубрика в "Индипендънт“, разказвайки под забавна форма историята на съвременна млада жена, които се сблъсква с различни проблеми, опитвайки се да отговаря на очакванията на обществото и в същото време да бъде себе си, да намери любовта и да създаде семейство. "Дневникът на Бриджит Джоунс“ излиза в 1996 г., а през 1999 г. излиза и "Бриджит Джоунс: На ръба на разума“; третата книга ("Бриджит Джоунс: Луда по онова момче“) се появява през 2013-та, а през 2016-а излиза "Бриджит Джоунс: Бебе на хоризонта“, която е единствената, която излиза след екранизацията си, като всяка една от книгите е превърната във филмов феномен.

По думите на Славова историята на Бриджит Джоунс е страхотна препратка към романа на Джейн Остин "Гордост и предразсъдъци“, където Остин разказва за проблемите на съвременната жена през XIX век и колко трудно тя се справя в социално отношение – трудно си намира работа и финансова стабилност. "Дневникът на Бриджит Джоунс“ се занимава с женския еквивалент на този образ – дамата е отново от средната класа и съответно тя трябва да се справи със стереотипите, които й налага обществото през 90-те години, сред които са наднорменото тегло, професионалната изява и стабилната връзка.

Първият филм от поредицата излиза през 2001 г. и любовният триъгълник е пресъздаден от актьорите Рене Зелуегър, Колин Фърт и Хю Грант, а екранизацията предизвиква фурор. "Тази героиня няма как да не бъде успешна, защото със своеобразния си несъвършен образ тя е твърде близка до всеки от нас – всички изпадаме в неловки ситуации, в конфузни положения, и това я прави ужасно симпатична на публиката. Точно тази нестабилност на героинята е и коренът към успеха на филма. Много е важно човек като зрител да може да се отъждестви с героя, който вижда отсреща, и всъщност тази близост идва точно от реалността, която ни се предава.“

"Бриджит Джоунс“ е част от вълната от романтични комедии, които излизат през 90-те или малко след 2000-та година. Едновременно с това, че филмът е част от тази тенденция, проектът притежава и своя индивидуалност, която го отличава от останалите романтични комедии, може би именно защото е преобладаващо разказан през призмата на жената. Женската гледа точка е не само защото имаш автор, но и героиня, а и са режисирани от жена. И това дава един по-различен ъгъл,“ посочи водещият на предаването Благой Иванов, а Петя Славова допълни, че филмите, представени от различни гледни точки, са винаги добре дошли. "Когато един режисьор или един автор е мъж или жена, малко или много той дава фокуса си, акцента си върху нещо, което зрителят може в началото да не възприеме, но всъщност минава през него. И няма нужда всичко да бъде разбрано, а по-скоро да бъде почувствано,“ смята тя.

В новия филм "Бриджит Джоунс:  Луда по онова момче“  хуморът вече е по-приземен и опитомен, което е минус, смята още журналистът. Според нея предходните филми за Бриджит Джоунс от една страна носят своята наивност, но от друга притежават циничност, която е особено ценна и която много се харесваше. Сега тук тя не липсва изцяло, всичко е далеч по-контролирано. "В новия филм героинята е запазила своя луд темперамент, линията също продължава да е съвременна, но като че ли филмът притежава и леко минорен оттенък с темата за смъртта и остаряването, които са част от живота.“

"Всяка възраст си има своите предимства и недостатъци. Това, че поредицата за Бриджит Джоунс вече върви в една по-преклонна възраст, всъщност ни показва, че всяка една възраст е достойна не само за екранизации, а и за преживяване,“ отбеляза още Славова.

Виж коментарите (0)

Още по темата (4984):
24.05.2025 Александър Кадиев: Усещам носталгия!
24.05.2025 Владимир Карамазов: Човек започва да обръща внимание на думите, когато поостарее
23.05.2025 Продуцентът на "Ергенът" разкри доста тайни за предаването
23.05.2025 Алекс Гърдева скочи на Даниела Рупецова: Не прие собствените си грешки и не си призна лъжите
23.05.2025 Черната Златка: Нямам някакви болни амбиции да съм нацепена
23.05.2025 Койна Русева - обект на завист на по-млади колежки
Още новини от Любопитни новини:
Борис Джонсън стана баща за девети път
Веселин Маринов през сълзи: Майка ни винаги ни посрещаше с брат м...
В писмо до министър Вълчев: Синът на Алекс Богданска поиска да не...
Шест звезди влизат в "Муха в супата"
Вирусолог: Пазете се от тези мушици, разпространяват агресивен па...
Ясна е причината за смъртта на журналиста Асен Григоров


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).