Пътешествениците Албена и Павел Благеви: С всяко свое изкачване ставаме все по-уверени в способностите си

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:30 / 15.11.2024
2043
С всяко свое изкачване ставаме все по-уверени в способностите си. Усещането, че си преодолял трудностите до върха и си способен да го направиш е много приятно. Това каза планинарят и пътешественик Албена Благева в предаването "Куфарът на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова. 

Двамата със съпруга й Павел започват активно да се занимават с туризъм след пенсионирането си преди пет години. Тръгват от българските първенци, след което се качват на Килиманджаро. Следва "Ел Камино", който им помага за следващия маршрут.

"Най-рискованият ни маршрут беше връх Митикас на Олимп. Той е по-нисък от Мусала само с 8 метра, но последните 200 метра са технически“, обясни Албена Благева.

Успяват да покорят Еверест, а след това се насочват и към Анапурна, която обаче се оказва по-трудното предизвикателство. Базовият лагер е на надморска височина 4800 метра, а на 5400 се намира проходът. На тази надморска височина кислородът не достига, а дишането и елементарните дейности са затруднени. "На мен ми изчезна апетитът. Не ми се ядеше, гадеше ми се, но трябваше да приемам калории", сподели Албена.

Спането на такава височина е трудно и крие рискове, допълни Павел. През цялото време приемат таблетки активен кислород. "По време на пътуването се виждаш с хора, задминавате се и изведнъж като едно братство се събирате на върха", разказа Павел Благев.

През 2023 г. правят и маршрута Ком-Емине. "За много от нещата, които правим, не знаем много подробности. Ентусиазираме се и казваме: можем и ги правим. И досега това работи. Така беше и с Ком-Емине. Не бяхме подготвили маршрута, всичко стана в движение – на кои хижи да са етапите. Направихме го за 23 дни. Обикновено е 21, но две нощи спахме на открито, защото преходът е много дълъг и не можехме да се справим", разказа Албена Благева.

За следващата година планират да се върнат в Анапурна.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Напрежението в "Ергенът" расте, три участнички си тръгнаха преди ...
Новините на Нова започнаха с гаф
Защо косата се омазнява бързо? Има ли връзка с организма?
В утрешния почивен ден – измий се с роса за благополучие и сложи ...
Ако нямаме градина в двора и балконът се превръща в такава – прол...
3 напитки, с които да заменим кафето 


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).