Учени: Нещастието не съкращава живота, а подтиква към вредни навици

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:13 / 12.12.2015
662
Щастието не въздейства положително върху човешкия живот, а нещастието и тъгата не води до смърт. Това са изводите от изследване, публикувано в журнала The Lancet.

"Добри новини за сърдитковците", казва сър Ричард Пето, автор на проучването и преподавател по медицинска статистика и епидемиология в Оксфордския университет. Той и колегите му проследяват състоянието на един милион жени на средна възраст във Великобритания в продължение на десет години и установяват, че няма основания да се смята, че щастието въздейства положително върху здравето и продължителността на живота, каквото твърдение е широко разпространено, пише The New York Times. 

"Щастието и свързаните с него показатели на благосъстояние не изглежда да имат директен ефект върху смъртността," заключават учените, цитирани от "Фокус".

Мотивация за изследването, проведено от Ричард Пето, било твърдението, че стресът и нещастието причиняват болести. Тези схващания подхранват тенденцията да се обвиняват болни хора, че са си причинили увреждания, като са били негативни. "Да вярваш в неща, които не са истина не е добре," казва проф. Пето. "Има достатъчно страшни истории на тема здраве."

Резултатите се базират на т.нар. "Проучване на един милион жени", в рамките на което от 1996 до 2001 година състоянието на жени на възраст между 50 и 69 години е било проследено с въпросници и официални данни за смъртни случаи и приеми в болница. Въпросниците са питали колко често жените се чувстват щастливи, спокойни или стресирани и наред това са събирали здравна информация , включваща стойности на кръвното налягане и наличие на заболявания като диабет, астма, артрит и състояния като депресия и безпокойство.

Статистическият анализ на данните е показал, че нещастието и стресът не се свързват с увеличен риск от смърт. Не е ясно дали резултатите са валидни и за мъжете. Проф. Пато изтъква, че нещастието само по себе не може да повлияе на здравето, но може да нанесе вреди по други начини - подтиквайки хората към самоубийство, злоупотреба с алкохол и друг вид вредно поведение. Ученият се съмнява, че новото изследване ще промени мисленето, тъй като схващането за опасностите, които носи нещастието са дълбоко вкоренени. "Хората ще продължат да вярват, че стресът причинява сърдечен удар," добавя той.


Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Ергенка се опълчи на Бони
Тази билка е известна като градински чай или женско биле, ползите...
Неделя Щонова и Атанас Месечков са големите победители в "Денсинг...
Известна наша журналистка роди!
Защо глюкозата е толкова важна за тялото ни и в кои храни се съдъ...
Бюти туризъм - новото "нормално": Никой вече не се впечатлява от ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).