Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Знаете ли коя планина се е казвала Дунакс?
Автор: Екип Varna24.bg 16:55 / 10.12.2023Коментари (0)749
Чували ли сте името Дунакс? Това е най-старото име на планината Рила.

Старите имена на Рила

Дунакс

Най-старото име на Рила е Дунакс, Доункас, Донука. Според латинския писател и географ Страбон това име е дадено от траките през V в. В превод от тракийски означава “изобилие от вода".

Роула

По-късно славяните наричат планината Роула, което се превежда като “водна планина". Оттук постепенно имено се видоизменя на днешното Рила.

Водите на Рила

Неслучайно нашите предци свързват планината с водата. Рила е важен хидроложки възел за страната с изключително голям хидроенергиен потенциал, който представлява около ¼ от целия потенциал на страната. Водните запаси, които се формират в границите на планината, са най-важният ресурс на чиста питейна вода за околните селища, София, част от населението на Северна Гърция и европейската част на Турция.

Реките на Рила

От най-високата планина на Балканския полуостров извират едни от най-пълноводните и дълги реки - Искър, Марица и Места. Изворите на много притоци на тези реки, както и на Струма, също се намират във високопланинските части на Рила - Бели, Леви, Прав и Черни Искър, Бяла и Черна Места, реките Белица, Благоевградска Бистрица, Градевска, Изток, Рилска. Реките, които извират от Рила, се характеризират с преобладаващо снежно-дъждовен режим.

Езерата на Рила

Във високите части на Рила са се образували много ледникови езера. Обикновено са разположени на надморска височина 2000-2600 метра. Повечето от тях се характеризират с малки размери, но красотата им е несравнима, а водите - кристално чисти. Ледниковите езера в най-високите планински части са възникнали по време на ледниковите периоди и по-специално по време на кватернера.

Тогава в ледниците има екзарационни процеси, благодарение на които се появяват циркусни езера. Поради тази причина те най-често заемат дъна на циркуси и тераси, които са породени от ледници. В Рила има общо около 233 езера, от които 189 са циркусни. От тях общо 35 езера са временни (образуват се през определени периоди), а от останалите голяма част са постоянни.

Рилските езера се оттичат едно в друго заедно с Рибните, Мусаленските, Урдините, Якорудските, Грънчарските, Валските, Казанските, Джендемските, Маричините, Манастирските, Скалишките, Ропалишките и Чернополянските езера, които също се намират в Рила.

Най-голямо е Смрадливото езеро - 212 дка, което е начело в класацията между всички ледникови езера на Балканите. Най-дълго е Горното Рибно езеро - 801 м. Най-дълбоко е Окото (37,5 м), едно от Седемте рилски езера. Най-високо разположено е Леденото езеро - на 2715 м надморска височина, а най-ниско - Сухото езеро - на 2045 м.

Седемте рилски езера

Сред ледниковите езера най-известни, живописни и посещавани са Седемте рилски езера. Представляват езерна група, включена в списъка на 100-те национални туристически обекти. Намират се в централната част на Рила и включва Горно рибно езеро, Сълзата, Окото, Бъбрека, Близнака, Долното, Трилистника. Много световни духовни учители посочват Седемте рилски езера като един от енергийните центрове на света, редом с Мачу Пикчу в Перу и Тибет.

Неслучайно Учителят Петър Дънов избира точно това място за своята паневритмия. За първи път Дънов идва на Рилските езера през 1929 г., а 5 години по-късно започва да се занимава с паневритмията. Това е цикъл от упражнения, подобни на танци, които се практикуват от последователи на Бялото братство на брега на езерата. Всяка година над 2000 души от цял свят идват в Рила за посрещане на Слънчевата Нова година.

Минералните води на Рила

Минералните води са свързани с дълбоките разломни структури на земната кора. В подножието на планината извират горещи минерални извори, сред които най-известен е този в Сапарева баня. Водата изскача във вид на гейзер с максимална температура от 101,4 градуса. Това е най-горещият извор у нас и единственият гейзер на Балканите. Минерални извори са открити още в Благоевград, Разлог, Долна баня, Осеново и др., пише Actualno.com.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2024
Абитуриентски балове 2024
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Матури 2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: