"Газпром" реанимира "Южен поток", но с 4 пъти по-малка мощност

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
12:15 / 06.07.2017
2090
През последния месец "Газпром" без много шум подписа с България, Сърбия и Унгария "пътна карта" по развитието на газопроводите за доставка на газ. Доставките ще са от бъдещото второ разклонение на "Турски поток". По този начин компанията фактически реанимира отменения по настояване на ЕК проект "Южен поток", но с четири пъти по-малка мощност", пише "Коммерсант", цитиран от "Фокус". 

Така "Газпром" ще зарежда с газ Балканите, но конкурирайки се с друг маршрут на компанията за доставяне на газ в Южна Италия - газопровода "Посейдон". Според експертите след първоначалния провал на "Южен Поток" "Газпром" няма особено доверие на България. Фактически маршрутът България-Сърбия-Унгария повтаря основната част на трасето на "Южен поток", който бе напълно подготвен за реализация, но бе отменен през декември 2013 г. заради българската позиция и натиска на Брюксел. Разликата е в това, че планираният през Черно море газопровод, сега "Турски поток", няма да мине пряко през България, а през Турция. Освен това за Балканите може да бъде предназначено само един от двете разклонения на "Турски поток", с четири пъти по-малък капацитет от "Южен Поток". 

Съдейки по заявленията на България и Унгария, новите мощности ще се създават от газотранспортните операции на страните в съответствие с третия енергопакет на ЕС. Междувременно "Газпром" не може едновременно да изпраща газ по второто разклонение на "Турски поток" към Балканите и да построи "Посейдон" за снабдяването с газ на Южна Италия. Но доставките на Балканите са по-важни за руската компания, защото Италия може да се снабдява от "Северен поток-2". Газ може да се подава на Унгария и Сърбия единствено през Украйна, което заставя "Газпром" да се договаря с Киев за транзит и след 2020 г. "Смятам, че "Газпром" прекрасно помни как България го подведе през 2013 г", заяви анализаторът Виталий Крюков. Той смята, че подобен проект ще се сблъска с политически проблеми, а в състава на участниците в него няма влиятелни страни, които да защитят проекта от Брюксел, както в момента прави Германия относно "Северен поток-2". Според експерта на "Газпром" му е необходим балкански вариант по-скоро за диверсификация от рискове, в това число и от страна на Турция.

Виж коментарите (2)

Още по темата (276):
15.03.2022 Вучич: България трябва първо да попита Сърбия, ако ще спира руския газ
14.01.2021 Внасяме 225 млн.куб.м. азерски газ по стария газопровод от Гърция
02.01.2021 "Газпром": "Турски поток“ е съвременен, ефективен и сигурен газопровод
01.01.2021 Борисов: България е с най-ниския дефицит в Европа
31.12.2020 Вече получаваме природен газ от Азербайджан
29.12.2020 Вучич обяви официалното откриване на "Балкански поток“
Още новини от Международни новини:
WSJ: Американското разузнаване смята, че Путин не е наредил Навал...
Хилари Клинтън идва в България
Обявиха кредитния рейтинг на България 
Забраняват употребата на мокри кърпички?
Светът се тресе: Регистрирано е поредното мощно земетресение
Земетресение разтърси района край Солун


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).