САЩ виждат конфликта Украйна-Русия по-скоро като европейски. Те се отдръпват рязко от него и Европа остава на предна линия. Това каза бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев в предаването
"България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“. Той отбеляза, че от самото начало на мандата на Доналд Тръмп се наблюдава голям дисбаланс в начина, по който САЩ водят преговори с Руската федерация и с Украйна.
"Ако с Украйна беше включена цялата мощ на държавната администрация – с вицепрезидента Джей Ди Ванс, с държавния секретар Рубио, с министъра на отбраната Хегсет, с министъра на финансите, със специалния пратеник Уиткоф, преговорите с Русия бяха водени единствено от специалния пратеник на президента Тръмп за Близкия изток. Той няма специален такъв за отношенията между Русия и Украйна, което е показателно. Вижда се загубата на интерес от страна на Доналд Тръмп да направи тристранна среща на най-високо ниво с президента Путин по темата "Украйна“, посочи дипломатът.
Тези заглъхващи усилия от страна на САЩ дават надежда на Русия за победа на бойното поле, допълни той. "В момента Руската армия, с цената на огромни жертви и загуба на техника, разбира се, успява бавно, но уверено да настъпва на територии, които тя е начертала. На Путин му трябва победа, която да обяви пред своите сънародници, а победа в момента би била пълното завладяване на тези части на Украйна, които се провъзгласиха за независими територии. По този начин той ще получи възможността да се обяви за победител и в крайна сметка да спре бойните действия“, обясни Керемедчиев.
Европа е изправена пред сериозни предизвикателства, свързани с продължаващата подкрепа за Украйна и рязкото увеличаване на разходите за отбрана на Европейския съюз. "Решението за вдигане на разходите за отбрана ще натовари неимоверно бюджетите на повечето държави. Ако погледнем разходите за отбрана на европейските страни, единствено Полша се доближава до заветните 5%. Германия, която е една от водещите икономики в Европа, е само с 1,5% разходи за отбрана. В допълнение е необходимо вдигане на бойния състав, числеността на армиите. Това са все разходи, които ние, европейците, трябва да направим“, посочи бившият заместник-министър на външните работи.
Според него Европа трябва да продължи да помага на Украйна чрез закупуване на американско въоръжение с европейски средства.
"САЩ не искат да предоставят безвъзмездна помощ на Украйна или по линия на заеми. За пореден път Европа ще бъде използвана като "златната касичка“, допълни Керемедчиев.
Сериозно предизвикателство е и опасността от търговска война със САЩ. Вероятността тя да се възобнови е много голяма, смята той.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.