Осъдиха критик на Путин на 25 г. затвор

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
17:40 / 17.04.2023
1116
Руският опозиционен лидер Владимир Кара-Мурза е осъден на 25 години затвор по обвинения в "държавна измяна" и разпространение на "фалшиви новини" за руската армия. "Русия ще бъде свободна, кажете на всички!", така осъденият реагира на присъдата си, съобщи "Телеграм" каналът "Внимание, новини". Кара-Мурза е в московския следствен арест от април 2022 г.

 

41-годишният бивш журналист и баща на три деца се утвърди през годините като убуден критик и противник на руския президент Владимир Путин. След нахлуването на Русия в Украйна Кара-Мурза беше обвинен от прокуратурата в държавна измяна и в дискредитиране на военните.

Опозиционният лидер съобщи, че два пъти е бил отровен от руски агенти. В началото на процеса срещу него той го сравни с един от показните процеси на Йосиф Сталин през 30-те години на миналия век. Кара-Мурза отказа да поиска от съда да го оправдае и каза: "Престъпниците трябва да се покаят за стореното. Аз съм в затвора заради политическите си възгледи."

"Знам също, че ще дойде денят, когато мракът над страната ни ще се разсее“, каза още той по време на процеса.

25-годишната присъда на Кара-Мурза, която съвпада напълно с наказанието, поискано от прокурорите, е най-тежката по такъв тип обвинения, откакто Русия нахлу в Украйна. Съгласно законите за цензура, въведени след инвазията, "дискредитирането" на армията в момента може да бъде наказано с до пет години затвор. Разпространението на информация, считана за умишлено невярна за руската армия, може да доведе до присъда от 15 години затвор.

Виж коментарите (2)

Още по темата (4676):
20.05.2025 Журналист: Тръмп разбира, че не може да се разбере сам с Путин, мирното споразумение не е по неговите сили
20.05.2025 МНС може да започне разследване за военни престъпления срещу Ким Чен Ун заради подкрепата му за Русия
19.05.2025 Зеленски: Обсъжда се среща между САЩ, Украйна, Русия и страните от ЕС
19.05.2025 Путин: Русия и Украйна трябва да намерят компромис, като цяло двете страни са на прав път
19.05.2025 Тръмп: Преговорите между Русия и Украйна започват незабавно
19.05.2025 Путин: Разговорът с Тръмп беше откровен и смислен, Русия е готова да работи с Киев
Още новини от Международни новини:
Мария Захарова обвини Бълария в разпространение на антируска проп...
Джордже Симион ще оспорва резултатите от втория тур на президентс...
Никола Минчев е готов да даде имунитета си като евродепутат зарад...
Три деца са намушкани с нож в училище във Финландия
ЕС одобри 17-ия пакет от санкции срещу Русия, насочени към близо ...
ООН алармира: 14 000 бебета могат да умрат в Газа следващите 48 ч...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).