Politico: Правителството на Петков би тревога за овладяна от мафията външна граница на ЕС

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
16:23 / 08.07.2022
1120
Българското правителство в оставка алармира за това как мафиоти са завзели контрола върху ключов граничен пункт към ЕС, с което компрометират безопасността на храните и общите стандарти на вътрешния пазар на Съюза. Така започва обширен материал на американското издание Politico, посветен на казуса "Капитан Андреево" (Евролаб), разтресъл държавата през последния месец.

Изданието припомня, че в продължение на много години ГКПП Капитан Андреево на границата на България с Турция е известен като входен пункт за наркотици в Европейския съюз и като място, където вносителите могат да бъдат рекетирани. "Сега кръстоносците на антикорупционните усилия, които оглавяват краткотрайното реформаторско управление, хвърлят светлина върху това как при предишни политически администрации една престъпна група е допускала огромни количества храна в ЕС без надлежни проверки", пише авторката на материала Лили Байер.

Разбиването на прословутата корупция на границата в България, свързана с мафията, отдавна е причина страната ни да не получи право да се присъедини към Шенгенското пространство с пътуване без паспорти. То се случва, докато партията на Петков се готви за евентуални предсрочни парламентарни избори през есента, коментира американското издание. Справянето с мощните мафиотски интереси на България не е за хора със слаби сърца, пише още "Политико" и дава за пример Иван Христанов, зам.-министър на земеделието от "Продължаваме промяната", който ръководи работата по Капитан Андреево.

Той сега живее под охрана заради заплахи, които получава още когато за първи път е поискал досие на ГКПП Капитан Андреево.

"Дойде това съобщение от мафиотите. Беше под формата на въпрос: "Ще воюваме ли с вас? Или ще имаме мир", разказва Христанов пред американската медия.

Изданието разказва как работата на Христанов и на целия екип от българското правителство, ангажирано с проблема, се фокусира върху организирана престъпна група. Тя използва позицията си на фактически монополист с контрол върху един от най-натоварените гранични пунктове в Европа, за да генерира незаконни приходи и да допуска храни в ЕС, които при нормални обстоятелства биха били отхвърлени или унищожени по законови причини. А всичко това се случва без никаква намеса на институциите и предишната власт, се уточнява в статията. Според цитирани данни на финансовия министър в оставка Асен Василев, финансовите щети от корупцията на граничния пункт възлизат на 2500 евро на час - или около 22 милиона евро годишно.

Иван Христанов уточнява, че "храни, които не са били подложени на нужния контрол – и много, много вероятно са имали завишени нива на пестициди – са влезли в Европейския съюз и са стигнали до европейската трапеза за консумация". "За последните 10 години всичко на Капитан Андреево е функционирало в крещящ конфликт на интереси, което не е било от полза за здравето на българските граждани и гражданите на ЕС", коментира пред "Политико" и Христо Даскалов, изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (бел. ред. - също обект на заплахи).

Той обръща внимание и на конфликта на интереси, като отбелязва, че частната фирма носи отговорност както за товаро-разтоварната дейност на пратките, така и за фитосанитарния и ветеринарния контрол. Ситуацията на Капитан Андреево беше "публична тайна", каза за "Политико" депутатът от "Продължаваме промяната" Константин Бачийски (бел. ред. - също заплашван за работата си по казуса). Според него, до този момент корупцията по границата е била "възможна", защото "политиката на високо ниво" е осигурявала "чадър".

"Политико" цитира и евродепутата към 2017 година Кати Пири кот холандската Лейбъристка партия, която във въпрос до ЕК се оплаква, че "хиляди граждани на ЕС отново са претърпели сериозни неудобства поради корупционни практики в България, като например хората да бъдат принудени да плащат подкупи на границата". Но изданието отбелязва, че години наред всички тези опасения до голяма степен са били игнорирани, както в България, така и на ниво ЕС. Администрациите на бившия германски канцлер Ангела Меркел и Европейската комисия, водени от дясноцентристката Европейска народна партия, "неизменно заемаха мека позиция по отношение на България и избягваха да накажат своя съюзник Борисов".

Ключовото предизвикателство за българското реформаторско правителство според "Политико" е, че неговият екип трябва да работи в "превзета държава" и се оплаква, че съдебната система на страната до голяма степен си затваря очите за делата на мафията на високо ниво. Затова хората в правителството на Петков казват, че сега се страхуват от възмездие както от организираната престъпност, така и от прокурорите - заради усилията си да привлекат общественото внимание към границата.

"Имам купища доказателства тук. Но няма "нищо" от прокурорите, "дори нито един въпрос", казва зам.-министър Христанов. Той е убеден, че ако не са в изпълнителната власт, всички, които работят по проблема, ще бъдат преследвани – вместо да бъдат преследвани хората, създали цялата тази схема. От ГЕРБ не са отговорили на запитването на "Политико" за коментар, става ясно от материала. Медията цитира изказвания и на бившия министър на земеделието от първото правителство на ГЕРБ Мирослав Найденов, в които той обвинява Христанов в лъжа за процеса на прехвърляне на контрола и твърди, че мониторингът на нивата на пестицидите "никога" не е бил предаван в частни ръце.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Крути мерки за нарушаване на правилата за шофиране в Гърция, може...
WSJ: Американското разузнаване смята, че Путин не е наредил Навал...
Хилари Клинтън идва в България
Обявиха кредитния рейтинг на България 
Забраняват употребата на мокри кърпички?
Светът се тресе: Регистрирано е поредното мощно земетресение


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).