Исканията на селяните са да се спре строежа на депото или поне да се осигури обходен маршрут за автомобилите, извозващи сметта, както и път към териториите за паша на добитъка, който се гледа в Стожер. Депото е планирано да се строи твърде близо - само на километър и половина от последната къща, както и точно на пътя за пасището, подчерта Платиканов.
Той обясни, че от постигането на съгласието за изграждане на депото през 2006 г. до 2009 г. жителите на Стожер са държани в неведение за това решение. Вината според него е на предишния местен кмет. През 2009 г. е създаден инициативният комитет. Основното им искане е депо изобщо да не бъде изграждано в Стожер. Изпратили са писмо с над 1000 подписа до Европейския парламент, до областния управител на Добрич, до министерства, националния омбудсман и други институции. Засега отговорите са незадоволителни, посочи Платиканов.
Той е категоричен, че протестите ще продължат, докато областният управител на Добрич Желязко Желязков и кметовете на общините Добрич - Детелина Николова и Добричка - Петко Петков, не отидат да разговарят с тях за постигане на съгласие. Досега никой властимащ не се е срещал с жителите на Стожер и той се надява това да стане на 17 април. "Разбираме, че не може да не се усвоят европейските средства за депото и не може Добричка област да остане без депо, но искаме да бъдат изпълнени и нашите условия", категорични са протестиращите.
Източник: Дарик