Дете проговори след работа с логопед от Центъра за рехабилитация във "Виница“

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
09:34 / 04.04.2017
5583
Сами е на 4 годинки. Той е весело, лъчезарно и игриво дете. От една година посещава Центъра за ранна интервенция и рехабилитация в Дома за медико-социални грижи за деца във варненския квартал "Виница". 

"Когато дойдохме за първи път в Центъра, Сами беше на 3 годинки и още не говореше. Беше свит и не допускаше хора до себе си", разказа майка му Пресияна Радева. "Работа с момчето ми започна клиничният логопед Галина Добролевска. В началото той трудно я допускаше до себе си. На 3-я месец обаче дойде същинската промяна. Детето ми започна да говори, отпусна се, стана по-уверен и емоционален", сподели Пресияна. 

Тя уточни, че в екип с Галина Добролевска, със Сами работи клиничен психолог и Монтесори терапевт. "Общите им усилия дадоха голям резултат. Детето ми е неузнаваемо - то е щастливо и сияе, вече допуска хора до себе си, поздравява, дава целувки, обича да се гушка, говори и е много по-уверен в себе си. Тук, в Дома за медико-социални грижи за деца - Варна, той се социализира и идва с голямо желание. Същевременно Галина Добролевска помага и на мен - обучи ме как да работя със Сами в къщи, за да се подобри речта му", каза още Пресияна.

Между детето и терапевта вече има силна и позитивна връзка. "Когато дойде при мен, Сами имаше нарушения в орално-моторните механизми и проблеми с храненето, както и проблеми с уменията и способностите му за комуникация в семейна и социална среда. Гласът му е дисфоничен, произнасяше само вокали и съгласни звукове от ранен онтогенезис", сподели клиничният логопед. 

"Направих серия от терапии, включващи лицев, четков и вибрационен масаж по метода Войта на периферен артикулационен апарат и език. Същевременно включих на Сами и дихателни упражнения. В резултат на това говорната активност на детето си подобри, както и движението на езика и на долната челюст. Сега продължаваме с масажи, оро-моторни техники и занимания под формата на игра. Прилагаме различни терапевтични техники за подобряване на дъвкателните умения и преглъщането", обясни специалистът от Центъра за ранна интервенция и рехабилитация в Дома за медико-социални грижи за деца - Варна.

Галина Добролевска е довереният логопед във Варна на Асоциацията на пациентите с вродени лицеви аномалии и техните родители. Работи с деца с различни синдроми, соматични нарушения - централно координационно смущение и детска церебрална парализа, както и такива с вродени кранио-фациални аномалии. 

Тя поема бебетата в Центъра като проследява невро-психическото им развитие от 0 до 12 месеца, извършвайки диагностика на орално-фациалните моторни модели, осъществяващи храненето (сукателен, гълтателен рефлекс, дъвчене и преглъщане) и първичната гласова експресия (вокализацията). Става въпрос за случаите, в които липсва или късно се поява сукателен и/или гълтателен рефлекс, кърмачето има проблеми с преглъщането, нарушен е контролът и координацията при дишане - сукане - гълтане, не може да дъвче или има проблеми с храненето например. Телефонът за връзка с Галина Добролевска е 0889 455 915.


Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Варна:
Варна даде старт на туристическия сезон с грандиозен концерт
Предупреждение: Язовир "Елешница" няма да може да удържи водата п...
Варненци изпращат седмицата с облачно време
ФКЦ-Варна с нов директор и ново име
Брокери: Хора с добри финансови възможности сменят апартамента си...
Община Варна се включва в националната здравна кампания за борба ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).