Финансовата комисия одобри новите цени за пътуване в градския транспорт на Варна

Автор: Пламена Николова
Коментари (11)
09:00 / 24.09.2021
21636
Комисията по финанси и бюджет към Общинския съвет одобри новите цени на билетите и картите за пътуване в градския транспорт на Варна. Ако промените получат одобрението и на местния парламент, жителите на града ще пътуват с по-евтини месечни карти, но с по-скъпи еднократни хартиени билети, съобщиха от пресцентъра на институцията.

“Целта е да се стимулира използването на абонаментни карти, а билети да се купуват от машините в превозните средства само в краен случай. Към момента 95% от приходите са от еднократни билети“, заяви пред съветниците инж. Младен Иванов, изпълняващ длъжността директор на ОП "Транспорт и автоматизирана система за регулиране на уличното движение“ /ТАСРУД/.  

Цената на билета, купен от машина на спирка, се повишава на 1,50 лв. Закупените в самите превозни средства билети ще струват по 2 лева. При покупка на превозен документ през интернет сайт или мобилно приложение цената ще е 1,20 лв. Еднократното пътуване с предплатена карта остава 1 лв.

Въвеждат се персонализирани карти за постоянно пътуващите граждани, които ще се по-евтини от досегашните. Едномесечна карта за всички линии ще е 40 лв., a за три месеца – 110 лв. Ще се предлагат и неперсонализирани карти, както досега, като те ще са малко по-скъпи от поименните документи за пътуване.

Друга промяна е, че цените на  всички карти в общината се изравняват. Т.е. абонаментните превозни документи до варненските села и курорти стават на цената на градската карта. "Това означава, че хората от Константиново и Каменар примерно няма да си купуват веднъж карта до Варна и втори път – за пътуване из самия град, а ще ползват една карта“, поясни инж. Иванов.

Цените на пенсионерските карти остават без промяна. На досегашните цени ще бъдат и ученическите карти, като новото при тях е, че те ще важат от дата до дата.

По време на заседанието председателят на транспортната комисия Венцислав Сивов представи свое предложение за цени на превозните документи. Понеже беше направено устно, а включваше много промени, съветниците поискаха то да бъде внесено в писмен вид, за да може до заседанието на  Общинския съвет да се запознаят с него и на сесия да решат кое от двете предложения да подкрепят.

Виж коментарите (11)

Още по темата (615):
20.05.2025 Увеличение на заплатите в "Градски транспорт" във Варна обсъждат днес
14.05.2025 Шофьорите от градския транспорт във Варна се включиха в протеста
30.04.2025 Нови разписания и маршрути на основни автобусни линии във Варна от утре
25.04.2025 Само 14 500 ученици във Варна имат издадени безплатни карти за градски транспорт
22.04.2025 Скандал във варненски автобус. Шофьор избухна срещу пътничка
17.04.2025 Община Варна дава 2,7 млн. лв. заем на тази фирма
Още новини от Новини от Варна:
Кметът на Варна показа новороденото си дете
Варненска компания, която доставя технологии в цял свят, е изправ...
Цените на морето: 100 грама цаца- 5 лв., кебапчето - 2,5 лв., а н...
Чаровен кадър с рибар, коте и пеликан от Варна трогна хиляди в мр...
Кметът на Варна направи проверка на града в ранните часове на ден...
Мексиканска писателка представя свой роман във Варна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).