Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Горещи страсти в Общината заради местене на училища
Автор: Екип Varna24.bg 10:34 / 07.11.2013Коментари (3)2606
© Varna24.bg
Бивши и настоящи ученици от
ОУ "Захари Стоянов":
виж още
Бивши и настоящи ученици от
МГ " Д-р П. Берон":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Десетки директори, учители и родители от четири варненски училища превзеха зала "Варна" в общината, а поводът бе планираното местене на учебни заведения в града. Промените се налагат най-вече заради дългогодишния конфликт между Математическата гимназия "Д-р П. Берон" и ОУ "Захари Стоянов", който това лято ескалира и постави под въпрос началото на учебната година. Заради напрежението между двете училища бе съставена 13-членна работна комисия, която трябваше да излезе с предложения за решаване на казуса, предаде Дарик.

На вчерашното заседание на комисията по образование стана ясно, че са предложени два варианта. Единият е Математическата гимназия да бъде преместена в СОУ "Неофит Бозвели" в кв. "Младост", а основното училище да остане в сегашната сграда. Според представителите на кметската администрация, на Регионалния инспекторат по образованието и образователното министерство бъдещите математици и сега пътуват от различни части на града, а около училището в кв. "Младост" има добре организирана транспортна схема.

Другото предложение е в СОУ "Неофит Бозвели" да се измести Спортното училище, а в неговата сграда да бъдат настанени учениците от ОУ "Захари Стоянов". Базата, която в момента делят основното училище и Математическата гимназия, ще остане за младите математици.

Родители на спортните таланти обаче скочиха срещу тези планове. Министерството на младежта и спорта, под чиято шапка е учебното заведение, също е настояло спортистите да останат в сегашната си сграда в кв. "Чайка", при което възможен на този етап остава първият вариант.

И в двата случая се предвижда базата на СОУ "Неофит Бозвели" да бъде освободена. Плановете на администрацията са школото да бъде обединено с ОУ "Н. Вапцаров", за да поеме децата от горната част на ж.к. "Възраждане".

Тази идея на свой ред предизвика острата реакция на родители на СОУ "Н. Бозвели", които шумно защитаваха училището на децата си. "На улицата ще излезем и ще стачкуваме, но училището няма да го дадем", скандираха част от тях. Други попитаха къде децата на "Младост" ще ходят на училище след 5-6 години, като се има предвид увеличаващото се население в района и запълнения капацитет на СОУ "Гео Милев".

"Към момента няма никакви взети решения. Предлагаме само варианти за излизане от ситуацията. При всички случаи учениците, които се местят, ще бъдат настанени при по-добри условия от сегашните", увери шефката на образователната дирекция в общината Лилия Христова.

Разнобой по въпроса имаше и сред общинските съветници. Д-р Ивайло Бояджиев се обяви против двата варианта, които той нарече неработещи. Според него може да се помисли за сградите на механотехникума и на Морското училище. Проф. Николай Джагаров пък е на мнение, че най-удачен е вариантът с преместването на спортистите в СОУ "Неофит Бозвели".

Журналистът Веселина Савова припомни, че преди 1 година общината предостави безвъзмездно на държавата сградата на Спортното училище. "Вместо сега да получаваме писма от Министерството на младежта и спорта, че не са съгласни училището да бъде преместено, да се отиде в РИО и да се каже - Община Варна е предоставила на държавата 15, 20, 100 сгради и бъдете така добри да ни дадете сграда за решаване на проблема", коментира тя.

По предложение на общинския съветник Медиха Хамза варненските избраници решиха да задължат кмета да изготви списък с имотите, които общината е предоставила на държавата. Те гласуваха още до 30 ноември да се състои обществено обсъждане, чрез което да се стигне до разрешаване на проблема със сградния фонд на училищата.




Още по темата: общо новини по темата: 32
09.09.2014 »
09.08.2014 »
11.06.2014 »
21.03.2014 »
01.12.2013 »
10.10.2013 »
предишна страница [ 1/6 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 08.11.2013 г.
0
 
 
Това училище е строено да е Математическа гимназия и това, че някога през годните е подслонило гостоприемно ОУ при себе си, не дава право на самозабравила се Директорка да има протенции. Нека от инспектората проверят, колко от децата в ОУ са записани от района му и колко са от кв. Виница и други квартали, където си има училища с всички удобства. Същото е валидно и за Спортното училище. На човек му писва от разни болни амбиции....до стадиона има празна сграда да е направят ОУ. Имат училище във Виница и при това не лошо, но болни амбиции на ограничени родители!!!! Има започната сграда срещу стадионна в края на Техническия, така и не е довършена, а е започната с цел да е учебно заведение, както казах по горе има и готова и празна в самото начало на Чайка.
Aнонимен
на 07.11.2013 г.
-1
 
 
а бе каква е тая директорка на захарито, че не могат да я усмирят. защо трябва да махат неофит бозвели в друго училище.видяха подновеното и чисто училище и хайде да го вземем. не ги ли е срам това училище се поддържа в такъв вид благодарение на родителите и децата. сменена дограма, тоалетни, чисто, приветливо.квартала е достатъчно голям и се разраства,защо трябва да се маха. гео милев колкото и да искат не може да поеме всички деца и те не се наядоха и натъпкаха. държавата и общината толкова места имат, не могат ли да построят нова сграда за захарито. там ходят деца от новите квартали бриз, от салтанат , от селата от виница-там нямат ли си училище не знам. така, че да не прехвърлят топката от едно училище на друго, от преместване на спртното което си има база и трябва на ново ли да се строи. по добре да се хвърлят средства за ново в чайка. този стадион тимаджии така и не го построиха да направят там ново училище. общината да не дава разрешителни само за нови жилищни сгради а и за нови училища. така, че не си решавайте проблемите като закриете едно добре поддържано училище за сметка на друго. има деца със специални образователни потребности които не ги искат никъде особено в гео милев, има вечерна форма на обучение, самостоятелна форма, целодневно обучение както трябва да бъде по закон, полудневна градина. видяха хубава работа и искат да я развалят. за съжаление всичката ни работа е такава. нищо хубаво не може да се задържи, трябва да се развали.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Войната в Украйна
Мащабна акция в митница Пловдив, арестуваха директора
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Колективната отбрана на Европа
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: