 © Уикипедия |  | Бивши и настоящи ученици от ОУ "Захари Стоянов": | виж още | |
В редакцията на Varna24.bg пристигна становище от Педагогическия колектив на ОУ "Захари Стоянов" по повод нападките от страна на Община Варна към училищното настоятелство и директора. Предоставяме ви пълния текст на писмото, в което от училището задават въпроси защо Общината не прави нищо, въпреки обещанията по въпроса:Становище на колектива на ОУ "Захари Стоянов" - гр. Варна
Изразяваме нашето възмущение от входираното искане за писмени обяснения, тъй като посочените точки не са състоятелни, законосъобразни и целят оказване на натиск върху Педагогическия съвет и директора на ОУ "Захари Стоянов".
При вземане на своите решения Педагогическия съвет на ОУ "Захари Стоянов" изпълнява ЗНП, ППЗНП, НАРЕДБИ, Инструкции. В цитираната Наредба N7 от 29.12.2000 г. чл. 3 ал.2 определя:
Броят на паралелките в училищата се определя в началото на учебната година или в първия от класовете на етапа, като броят на учениците се раздели на норматива за максимален брой съгласно приложението.
Спекулира се с решенията на Общински съвет от 2012 г. за разпределяне на базата, защото има и последващо решение от 2013 г. на Общински съвет Варна за преустройства и изграждане на 4 класни стаи за нуждите на ОУ "Захари Стоянов". Това показва тенденциозно и негативно отношение към нашето училище.
Все пак Педагогическият колектив на ОУ "Захари Стоянов" показа толерантност и на свое заседание на 12.05.2014 г. редуцира броя на паралелките за прием 1 клас от 6 на 5. Но явно това не е достатъчно! Явно Началникът на РИО - Варна иска при подадени 211 заявления за записване, приемът да се редуцира до 1 паралелка.
Съгласно ЗНП райониране няма и няма Закон, който да изисква от Педагогическия съвет и от директора на училище да определя район за прием на ученици.
Участието в празничното шествие на 24 май е доброволен акт, а не е задължение на колектива на ОУ "Захари Стоянов". На свое заседание на 16.05.2014 г. Педагогическия колектив на ОУ "Захари Стоянов" реши, че училището няма да се включи в празничното шествие в знак на протест срещу бездействието на Община Варна.
Ако подобни неоснователни обвинения са основание за уволнение на директор, ръководещ от 14 години едно успешно училище, доказало се с резултатите си на НВО и с доверието и търсенето на училището от родителската общност, възниква въпросът: "В XXI век ли сме, в Европейския съюз ли сме и за каква демокрация говорим?"
Може би качествено образование се постига като се оказва натиск и тормоз над учителските колективи? Уважаеми управляващи, унищожаването на един кадърен директор и на едно добро училище ще допринесе ли за развитието на образованието в България и в частност във Варна?
Институциите са длъжни да обслужват обществения интерес и въпреки направеното обещание до 01.11.2013 г. да разрешат адекватно проблема с материалната база на ОУ "Захари Стоянов" и МГ "Д-р П. Берон" до момента нищо не е направено.
Но това няма да реши проблема, защото ж.к."Чайка" и околните местности продължават да се разрастват и всички те имат нужда от ОУ "Захари Стоянов". Защото ОУ "Захари Стоянов" е тяхното училище и в него учат децата на Варна.
И ако се питате защо е целия този натиск, отговорът е да се разрушат 2 прекрасни класни стаи, изградени след решение на Общински съвет Варна и със средства на родителите на ОУ "Захари Стоянов", за да се превърне в нещо като физкултурен салон!
Кому е нужно всичко това? Нечие его ли трябва да поласкаем?
Писмото е подписано от колектива на ОУ "Захари Стоянов" Варна, като общо 67 подписа стоят под становището. |