 © Varna24.bg |  | Има предпоставки за възникване на грипна епидемия, заяви директорът на Регионалния център по здравеопазване във Варна д-р Веселин Балкански на нарочна пресконференци днес, дадена съвместно с д-р Светла Станева, началник на дирекция „Надзор над заразните болести" в РИОКОЗ. По техните думи заболяемостта все още е в рамките на нормалната за сезона, но се увеличава и тази година вълната на острите респираторни инфекции е дошла по-рано.Д-р Станева посочи, че регистрираните през последната седмица остри респираторни заболявания са 534 във Варна при 346 за предишната седмица. В рамките на следващите няколко часа на съвещание в община Варна Регионалният щаб за надзор над грипа ще обсъди последните данни за заболели ученици и ще се вземе решение за по-нататъшни действия. Днес във Варна не се провеждат занятия в четири училища, но още две са на критичната граница от 30 % заболели деца - Морската гимназия и Гимназията по дървообработване.
Между отговорните институции е създадена необходимата организация за взаимодействие, бърза диагностика, реакция и преодоляване на случаи на грип от типа АH1N1, увери д-р Балкански. Пътят на пациента е регламентиран, като за заболелите в по-лека форма антивирусният препарат „Тамифлу" се осигурява безплатно за домашно лечение, а по-тежките случаи се хоспитализират. Необходимата организаци за лечение е създадена в болниците в Провадия и Девня, Военна болница, Тубдиспансерът, „Света Анна" и „Света Марина".
Всички грипни вируси тип А могат да предизвикат тежки усложнения и заболелите се третират еднакво, включително и тези с доказан АH1N1, поясни д-р Светла Станева. Тя каза още, че към настоящия момент „свинският грип" не протича тежко и по-различно от обичайните сезонни вируси. Симптоматиката му по нищо не се различава от грипните вируси тип А - висока температура, главоболие, кашлица, хрема и пр. До момента доказаните случаи на АH1N1 са 12 във Варна.
Последно, преди четири дни е хоспитализиран 15-годишен ученик от Каварна. Момчето се лекува в МБАЛ „Св. Марина", а белодробните му проблеми са преодолени. На практика нито лекуващият лекар, нито пациентът имат нужда от уточняване дали става въпрос за АH1N1, или не, единствено важно е състоянието на пациента, обясни шефката на „Надзор над заразните болести" в РИОКОЗ. По думите й в основната си част грипните вируси тип А протичат много динамично и имат кратък инкубационен период.
При добра респираторна хигиена хората могат да се предпазят. Това пък означава използване на носни кърпички за еднократна употреба и добра лична хигиена. Предпазните маски на болните пък непременно трябва да се подменят след три часа използване. Имунизацията е препоръчителна, като основното средство са сезонните противогрипни ваксини. На практика медицината не е измислила по-добро от тях, но те трябва да се правят по преценка на личния лекар. Най-рисковата група са децата в училищна възраст - от 5 до 19 г. Сравнително висока е заболеваемостта и сред децата до 5 г., уточни д-р Станева.
Източник: Днес + |