 © Varna24.bg |  | Остри критики отнесе община Варна от Комисията за защита на потребителите на вчерашната среща с бизнеса, преди старта на активния туристически сезон. Оказа се, че местната администрация е газила поголовно закони и нормативи. Вместо да се произнася в установения срок от 2 месеца за това ще издаде или няма категоризация на заведенията и местата за настаняване, общината масово издавала временни категоризации. На следващата година сценарият се повтарял и в абсолютно нарушение на закона администрацията подновявала категоризациите. Това на практика вързва ръцете на органа, който трябва да контролира качеството на услугите в обектите - КЗП. Миналата година бяхме толерантни към общината, но тази практика продължава и се надяваме да я пресечем, коментира председателят на КЗП Дамян Лазаров. Той предупреди собствениците на обекти с временни разрешения, че тази година към тях ще се подхожда много по-внимателно. На инспекция ще бъдат подложени и туроператорите, за да се види как оферират и продават хотелите с временни категоризации. Ако се установи, че туристите са заблудени и че се настаняват в място "със звезди", фирмите ще бъдат сериозно санкционирани. До затваряне на заведения може да се стигне, ако се констатират и най-малките, и то системни нарушения. Ако мислят, че могат да ползват слабостта на общината, за да се разминат с проверките, няма да им дадем тази възможност, закани се Лазаров.
Малко по-изряден станал туристическият бранш през тази година в сравнение с миналата, сочат анализите на КЗП. Ако през 2010 г. в близо 14 на сто от случаите търговците са били неизрядни, то сега техният процент е спаднал до 10, коментира председателят на КЗП Дамян Лазаров. Той отчете, че от месец май до сега ведомството е направило 167 проверки, при които са съставени 10 акта. За сравнение през целия летен сезон на миналата година проверките са били 1036, а съставените актове - 131. Най-сериозното нарушение, което констатираме, е липсата на категоризация, обясни шефът на местната дирекция на комисията Илиян Станоев. По думите му малките търговци се опитвали повече да заобикалят закона. 3 къщи за гости и 4 заведения в региона са изловени, че от началото на сезона работят без категоризация.
Продавачите на всички надуваеми играчки, пояси, плувки и дюшеци ще бъдат обект на сериозни проверки от страна на КЗП през това лято. Ведомството започнало да тества предлаганите на пазара продукти дали отговарят на изискванията за якост и устойчивост. Целта ни е да се уверим, че децата няма да потънат в момента, в който сложат такива надуваеми приспособления, обясни Дамян Лазаров.
Той допълни, че строго ще се следи и за това дали се продават в комплект с адекватна инструкция за употреба на български език. Лазаров припомни, че у нас, както и в останалите европейски страни са забранени за продажба банските с връзки за деца до 7 години. Той призова всеки, който забележи продажбата на такива, незабавно да се обърне към комисията.
Акцент в проверките ще са и обувките, защото напоследък се забелязвал бум на вноса на третирани с опасни химикали. Те увреждат освен кожата и черния дроб, разясни председателят на КЗП.
Източник: в. "Народно дело" |